SpołEd wirtualnie, czyli zalety onlinowych działań Spółdzielni Otwartej Edukacji w bibliotece

Tak jak cały świat i projekt SpołEd przeniósł się w wirtualną rzeczywistość. Dołączyliśmy do globalnego eksperymentu pracy zdalnej, dodając do naszej kolekcji doświadczeń, również te związane z prowadzeniem regularnych webinariów i przygotowywanie warsztatów online. Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece to projekt, który skupia się na kompetencjach cyfrowych przydatnych w pracy bibliotekarskiej. I to właśnie teraz, w czasie pandemii, mamy okazję przećwiczyć nowozdobyte umiejętności.

Webinaria SpołEd
Tytuł: Webinaria SpołEd
ccby
Autor: Ocz

Webinaria

Za nami już 3 webinaria przygotowane z myślą o pracownikach i pracowaniczkach bibliotek. W sumie wzięło w nich udział ponad 1500 osób na samej platformie, a do tego trzeba dodać kolejne 1000 osób, które uczestniczyło w nich na mediach społecznościowych bądź obejrzało później. Jak dotychczas rozmawialiśmy o interaktywnych i angażujących działaniach w różnego typu bibliotekach oraz oddzielnie w bibliotekach naukowych oraz o prawie autorskim. Wszystkie materiały z webinariów są dostępne na stronie: https://centrumcyfrowe.pl/webinaria-spoled-materialy-i-zaswiadczenie/

Wyraźnie widzimy, że to właśnie internet i forma spotkań online daje nam zasięg, o którym moglibyśmy pomarzyć w rzeczywistości. Daje nam również możliwość swobodnego zapraszania gości z różnych części kraju. Dla tego z zaplanowanych 3 webinariów dla mniej więcej 300 osób, rozrośliśmy się do dwóch webinariów w miesiącu dla 1500 uczestników, a przed nami kolejne spotkania (już za tydzień w środę 20 maja, zapraszamy na spotkanie dotyczące tworzenia wirtualnych escape roomów w bibliotekach).

Jednak tak duża liczba uczestników sprawiła, że zaczęliśmy się zastanawiać, jak monolog prowadzącego zamienić w dialog z uczestnikami. Stąd pomysł, aby przygotowywać webinary dla sprecyzowanych grup odbiorców, bardziej dostosowane do ich potrzeb. Zatem obserwujcie nasze poczynania, bo to dopiero początek naszej wirtualnej działalności.

Warsztaty trenerskie

Ponieważ trudności w przemieszczaniu się i spotykaniu twarzą w twarz wciąż trwają, zdecydowaliśmy się również przenieść do wirtualnej rzeczywistości szkolenie trenerskie, pierwotnie planowane na koniec kwietnia.

Warsztaty trenerskie przeznaczone są dla absolwentów kursu online „Spółdzielnia otwartej edukacji w bibliotece”, którzy mają ochotę i możliwość kontynuować współpracę z nami, ćwiczyć umiejętności trenerskie i w efekcie przeprowadzić w swojej bibliotece własne warsztaty (możliwe, że również te działania przeniesiemy online).

Przez dwa dni spotkań będziemy poznawać metody pracy w bibliotekach online, takie które mogą inspirować i angażować czytelników. Będziemy też trochę ćwiczyć, trochę słuchać, trochę oglądać i rozmawiać.  W czasie warsztatu będzie możliwość zmiany grupy, pokoju oraz tematu konkretnych zajęć.

Taki warsztat to dla nas zupełna nowości, więc będziemy razem z wami sprawdzać, które metody i sposoby pracy sprawdzają się najlepiej. Oraz jakie tematy i umiejętności można ćwiczyć w online, a z jakimi musimy poczekać na inne czasy.

Chatbot Edzia

Od tego tygodnia na stronie centrumcyfrowe.pl/spoled można porozmawiać z Edzią, wirtualną asystentką, która wspiera nauczycieli w edukacji zdalnej. Nasz chatbot nie wie jeszcze za wiele w zakresie pracy bibliotek, ale uczy cały czas. I mam nadzieję, że już niedługo będzie mogła pomóc również bibliotekarkom i bibliotekarzom w ich trudnościach.

Nie wiemy, jak będzie wyglądać świat za miesiąc, za trzy miesiące, czy na początku przyszłego roku. Wiemy jednak, że co raz sprawniejsze poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości i dodatkowe kompetencje, które zdobywamy na bieżąco, bardzo pomogą nam w funkcjonowaniu w świecie i tym opierającym się na zdalnej pracy i tym bardziej offline. Żadna konferencja na Zoomie, warsztat na Clickmeetingu, pogawędka z robotem, czy rozmowa na Skypie już nie będzie nam straszna i mam nadzieję, że Wam drodzy bibliotekarze, też nie.

ilustracja główna
Tytuł: ilustracja główna
ccby
Autor: Rzeczyobrazkowe