Święto otwartych danych
Czwartek, piątek i sobota (21-23 lutego 2013 r.) to dni, które upłynęły pod znakiem otwartości danych publicznych.
Warsztaty dla instytucji publicznych
Pierwszego dnia w siedzibie Centrum Cyfrowego odbyły się międzynarodowe warsztaty, podczas których trzydziestu przedstawicieli instytucji publicznych wraz z ekspertami zajmującymi się otwartością danych, zastanawiało się nad korzyściami płynącymi z otwierania danych dla instytucji otwierających. Wspólnie pracowaliśmy nad sposobami osiągnięcia wyższego stopnia dojrzałości w otwieraniu i wykorzystywaniu danych. Celem było znalezienie sposobu na przejście od etapu zwykłej publikacji danych, przez wzrost efektywności jednostek publicznych, na poziom współpracy między wieloma podmiotami wykorzystującymi dane publiczne. Obecnie trwają prace nad podsumowaniem wyników warsztatów.
Konferencja ePSI
W piątek stolicą europejskiego ruchu związanego z ponownym wykorzystaniem danych publicznych stał się kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego. Tego dnia blisko 200 ekspertów, przedstawicieli instytucji publicznych oraz praktyków wykorzystujących otwierane dane spotkało się, by porozmawiać o różnych aspektach wykorzystywania danych publicznych. Rozmawialiśmy m.in. o problemach na styku idei otwartości danych publicznych i ochrony danych osobowych, o tym, co się dzieje i co warto zmienić w Polsce, o sposobach wykorzystywania otwartych danych, a także o roli otwartości w mniejszych państwach. Szczególnie ciekawie wyszła sesja „open mic”, gdzie krótkie prelekcje mogli wygłosić wszyscy zainteresowany. Podsumowanie najciekawszych stwierdzeń można znaleźć oczywiście na Twitterze, pod tagiem #epsiconf, w najbliższych dniach zamieścimy na naszych stronach nagrania wideo z części paneli.
ePSI Conference Warsaw 2013 from Elmine Wijnia on Vimeo.
Hakaton otwartych danych
23 lutego miał miejsce Międzynarodowy Dzień Otwartych Danych. Z tej okazji w kilkudziesięciu miastach na całym świecie odbyły się wydarzenia związane z tym tematem. W Centrum Cyfrowym pojawiło się ponad 50 osób – zarówno programistów, jak i osób bez zacięcia informatycznego. Po krótkich prezentacjach (Łukasz Jachowicz o otwartych danych i celach hakatonu oraz Ton Zijlstra o unikaniu tworzenia nudnych i kiepskich aplikacji podzieliliśmy się na dwie grupy. Programiści rozpoczęli tworzenie 9 (!) projektów związanych z otwartymi danymi, zaś ponad 20 osób wzięło udział w prowadzonych przez Grzegorza Młynarskiego warsztatach prowadzonych metodą design thinking. Efektem warsztatów jest zbiór nowych zastosowań dla danych zbieranych przez firmy zajmujące się oczyszczaniem miasta. Programiści pracowali nad:
- mirrorowaniem serwisów BIP administracji publicznej do systemu GIT (co daje możliwość łatwego śledzenia zmian w BIPach)
- wtyczka do systemu CiviCRM, umożliwiająca jego integrację z danymi o posłach znajdującymi się w systemie Sejmometr.pl
- konwerter rozkładów jazdy MPK Kraków do standardu GTFS, umożliwiający każdemu zainteresowanemu napisanie prostej aplikacji korzystającej z krakowskiego rozkładu jazdy
- system umożliwiający stwierdzenie, jaki w danym dniu był skład rządu lub parlamentu
- projekt umożliwiający obliczenie czasu, jaki zajmuje przemieszczenie się między dwoma wskazanymi punktami w Warszawie
- baza danych adresowych oraz geolokalizator bibliotek
- system umożliwiający śledzenie tweetów usuwanych przez polityków
- aplikacja mobilna ułatwiająca dodawanie zdjęć do serwisu Otwarte Zabytki
- wizualizacja NOTAMów (informacje istotne dla pilotów) na mapie, ułatwiająca planowanie lotów
W najbliższych dniach opublikujemy pełne podsumowanie hakatonu wraz z odnośnikami do poszczególnych projektów.
Warsztaty oraz konferencja zostały zorganizowane przez ePSI Platform oraz Centrum Cyfrowe. Nieocenioną pomoc praktyczną przy organizacji konferencji otrzymaliśmy ze strony Koła Naukowego CyberLaw UW, którego członkowie zapewnili nam wspaniałą lokalizację na terenie kampusu uniwersyteckiego, jak i pomagali organizacyjnie w dniu wydarzenia.