Urlop menstruacyjny – nowa inicjatywa w Centrum Cyfrowym

Dzień kobiet
Tytuł: Dzień kobiet

W tegoroczny Dzień Kobiet chcemy się z Wami podzielić informacją o nowej inicjatywie w naszej Fundacji. Od marca członkinie naszego zespołu będą mogły korzystać z urlopu menstruacyjnego.

 

Co to oznacza?

Każda z nas wie, że zdarzają się dni w czasie okresu, kiedy po prostu czujemy się źle. Wiele osób bierze wtedy urlop na żądanie, wiele i tak przychodzi do pracy, chociaż potrzebuje chwili odpoczynku.

Dlatego od marca członkinie naszego zespołu będą mogły co miesiąc wykorzystać jeden dzień dodatkowego urlopu, nazywanego przez nas “urlopem menstruacyjnym”. Można będzie wziąć wolny cały dzień, pół dnia, albo jedynie kilka godzin. Dni z kolejnych miesięcy nie będą się kumulować, następnego miesiąca nie można więc będzie wykorzystać dwóch dni wolnych. Wszystko zależeć będzie od potrzeby i opierać się na wzajemnym zaufaniu.

Rozwiązanie oparte na zrozumieniu i zaufaniu

Inicjatywa urlopu menstruacyjnego pojawiła się na początku 2022 roku, temat podniosła na zebraniu jedna z naszych koleżanek, a zespół dał wspólnie zielone światło, by rozpocząć przygotowanie formalnych rozwiązań.

Zespół Fundacji liczy dzisiaj kilkanaście osób, prowadzimy wiele projektów, często pod presją czasu. Dlatego tak ważne jest dla nas, byśmy wzajemnie o siebie dbały i dbali, upewniali/ły się, że każda członkini i członek naszego zespołu jest otoczona/y troską i że nie pracuje w bólu lub kiedy źle się czuje.

 

Korzyści i wyzwania

Coraz więcej firm i organizacji decyduje się na wprowadzenie urlopów menstruacyjnych. Przygotowując nasze rozwiązania, przyglądałyśmy się dyskusji, która toczy się wokół tej inicjatywy (Menstrual leave for period pain – the debate!, The Economic And Moral Case For Menstrual Leave). Jesteśmy przekonane, że jest to rozwiązanie odzwierciedlające sposób, w który chcemy działać.

Decydując się na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego, stanęłyśmy jako organizacja także przed wyzwaniami:

  • kwestii formalnych, czyli jak wprowadzić ten rodzaj urlopu zgodnie z prawem;
  • równości, czyli zapewnienia równego traktowania wszystkich członkiń i członków naszej instytucji;
  • wypracowania takiego rozwiązania, z którym cały zespół będzie się dobrze czuł i które będzie akceptował.

Dlatego obecne rozwiązania wprowadzamy na trzy miesiące, by sprawdzić, co zadziała, a co trzeba będzie poprawić. Wtedy damy Wam znać, co u nas , zapraszamy Was także do dyskusji i dzielenia się Waszymi doświadczeniami.

Na koniec ślemy Wam wszystkim życzenia! Dbajcie o siebie nie tylko w Dzień Kobiet ❤