Warsztaty CEE Trust w Budapeszcie
W ubiegłym tygodniu (16-19 października) Centrum Cyfrowe miało przyjemność współorganizować i uczestniczyć w warsztatach dla organizacji pozarządowych z Europy Środkowo-Wschodniej pt. Digital openness and the use of information for increased civic efficacy. Wydarzenie obyło się dzięki organizacji i finansowaniu CEE Trust (Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe), a większość uczestników stanowili grantobiorcy Trustu oraz bliskie im organizacje z regionu.
Centrum było odpowiedzialne za część programu merytorycznego, lokalnym organizatorem wydarzenia był K-Monitor zajmujący się transparentnością polityki na Węgrzech. Program składał się z wykładów specjalnych gości z Sunlight Foundation i mySociety oraz warsztatów na temat infografik i komunikacji prowadzonych przez Tactical Technology Collective, roli otwartych treści, kodu i danych dla efektywności działania organizacji pozarządowych (prowadzone przez Centrum Cyfrowe) oraz otwartego rządu (prowadzone przez K-Monitor).
Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Open Society Archives, w którym odbył się specjalny wykład dyrektora OSA Réva Istvána. Popołudniu odbyły się wykłady i sesje dyskusyjne z Tonym Bowdenem („ewangelistą” projektów mySociety) oraz Tom’em Lee
(dyrektorem laboratorium Sunlight Foundation). Tony Bowden dał bardzo aktywistyczny wykład, podkreślający rolę tego, że najważniejsze jest ułatwianie ludziom realizacji ich potrzeb względem państwa, a nie edukacja ich w zawiłościach systemu biurokratycznego. Przewrotna teza miała pokazać że w wielu sytuacjach biurokracja działa na tyle źle, że projekty społeczne powinny ułatwiać ludziom wpływanie na jej zmianę, a nie wyłącznie dostosowywanie się i usprawnienie problematycznego systemu za pomocą narzędzi IT. W ten sposób działa WhatDoTheyKnow, serwis do zapytań o dostęp do informacji publicznej przez który kierowane jest już prawie 1/3 zapytań w całej Wielkiej Brytanii. WhatDoTheKnow pozwala wysyłać zapytania nawet do instytucji które nie zawsze objęte są obowiązkiem odpowiedzi, a mimo to z czasem zaczęły odpowiadać na pytania płynące przez serwis.
Drugi i trzeci dzień składały się z trzech warsztatów. Tactical Technology Collective reprezentowany przez Marka Tuszyńskiego oraz Emmę Perest poprowadził warsztaty analizy różnych elementów w infografikach oraz dał praktyczną prezentację na temat budowania skutecznych komunikatów i narzędzi (o których więcej można przeczytać na ich portalu Drawing by numbers). Łukasz Jachowicz i Kamil Śliwowski z Centrum prowadzili warsztaty prezentujące podstawowe informacje o wolnych licencjach, otwartym oprogramowaniu oraz licencjonowaniu otwartych danych. Warsztaty miały na celu przedstawienie modelu otwartego jako nie tylko zgodnego z misją organizacji pozarządowych, ale również jako praktycznego i bardziej efektywnego od modeli zamkniętych. K-Monitor trzeciego dnia z pomocą Tony’ego Bowdena i Toma Lee przedstawiał różne projekty opengov i wraz z uczestnikami próbował opracować pomysły na nowe działania.
Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć na koncie flickr digitalopenness, niebawem dostępne będą również prezentacje z prelekcji i warsztatów.