Warsztaty MAiC o przyszłości ITU
W ramach kontynuowania konsultacji dotyczących reformy Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU), w których braliśmy udział w sierpniu, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zorganizowało warsztaty poświęcone omówieniu projektu polskiego stanowiska w tej sprawie.
W porównaniu z pierwotną wersją stanowiska, w październikowej wersji znalazła się niepokojąca zmiana, stojąca w sprzeczności ze stanowiskiem większości uczestników wcześniejszych konsultacji:
„3. RzÄ…d RP jest otwarty na dyskusjÄ™ na temat przepisów rozszerzajÄ…cych mandat ITU o kwestie zwiÄ…zane z Internetem dotyczÄ…ce zarzÄ…dzania nazwami domen, przydzielaniem numerów i adresów IP. W szczególnoÅ›ci rzÄ…d jest otwarty na dyskusje zwiÄ…zane z zapewnieniem wiÄ™kszej demokratyzacji i transparentnoÅ›ci w tym zakresie, w tym ograniczeniem ryzyka wpÅ‚ywania na zarzÄ…dzanie Internetem przez pojedyncze paÅ„stwa. RzÄ…d RP nie popiera wprowadzenia w ramach ITR zapisów umożliwiajÄ…cych niektórym paÅ„stwom ograniczanie swobód, praw podstawowych i wolnoÅ›ci.”
Obecni podczas warsztatów przedstawiciele administracji usprawiedliwiają tę zmianę chęcią poprawy pozycji negocjacyjnej naszego kraju podczas grudniowych rozmów w Dubaju. Dodają jednocześnie, że Polska w tym zakresie przyjęła zupełnie inne stanowisko niż większość krajów członkowskich CEPT, jawnie sprzeciwiających się próbom kontrolowania Internetu przez organizację ITU.
BiorÄ…c pod uwagÄ™ istotność problemu zarzÄ…dzania sieciÄ…, zachÄ™camy polski rzÄ…d (i zrobiliÅ›my to również podczas warsztatów) do dyskutowania kwestii zarzÄ…dzania internetem na innym forum, a podczas negocjacji poÅ›wiÄ™conych przyszÅ‚oÅ›ci ITR (miÄ™dzynarodowych regulacji telekomunikacyjnych) – podobnie jak wiÄ™kszość paÅ„stw demokratycznych – sprzeciwić siÄ™ próbom przejÄ™cia kontroli nad internetem przez niepowoÅ‚anÄ… do tego agendÄ™ ONZ.
Centrum Cyfrowe, podobnie jak inne organizacje zajmujące się tematyką sieci, będzie brało udział w dalszych debatach na temat kształtu polskiego stanowiska. Kolejna faza oficjalnych konsultacji ma się zacząć po 1 listopada.