Webinar: (i)SDL Insight. Digital Lending Pathways in Italy, Poland and Spain
Cyfryzacja bibliotek jest narzędziem do budowania prawdziwie równego dostępu do wiedzy dla wszystkich. Z jakimi wyzwaniami wiąże się bezpieczne e-wypożyczanie zbiorów?
Zapraszamy na spotkanie online, które przybliży kluczowe wyniki raportu „(i)SDL Insight” – badającego stan, wyzwania i potencjał bezpiecznych cyfrowych wypożyczeń (iSDL) w bibliotekach we Włoszech, Polsce i Hiszpanii.
Wspólnie z ekspertami z KnowledgeRights21, International Federation of Library Associations oraz włoskich i hiszpańskich organizacji bibliotecznych, przedstawimy:
- Czym jest model iSDL (independent Secure Digital Lending) i dlaczego jest tak ważny dla przyszłości europejskich bibliotek,
- Aktualny stan, wyzwania prawne, technologiczne i finansowe związane z wdrażaniem iSDL w Polsce, Włoszech i Hiszpanii,
- Praktyczne rekomendacje dla decydentów i interesariuszy bibliotecznych, które pomogą budować prawdziwie otwarte systemy e-wypożyczeń.
Spotkanie będzie świetną okazją, by porozmawiać o wyzwaniach związanych z prawem autorskim i o tym, jakie wsparcie jest potrzebne do rozwoju cyfrowych wypożyczeń w bibliotekach w Europie.
(i)SDL Insights: Digital Lending Pathways in Italy, Poland and Spain
7 lipca (poniedziałek), godz. 15:00–16:00
Udział bezpłatny, obowiązuje rejestracja
Spotkanie na Zoomie w j. angielskim
Plan spotkania:
- Wstęp – o projekcie
Stephen Wyber (KR21 / IFLA) - Wprowadzenie do (i)SDL
dr Konrad Gliściński (Fundacja Centrum Cyfrowe / Future Law Lab, Katedra Prawa Własności Intelektualnej WPiA UJ) - Prezentacja wyników badań krajowych:
- Włochy – Deborah De Angelis (Kancelaria Prawna DDA, CLAKP i koordynatorka KR21 we Włoszech) / Silvana Mangiaracina (Biblioteka Dario Nobili – Obszar Badawczy Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR) i CLAKP)
- Hiszpania – Ana Ordás (FESABID iw koordynatorka KR21 w Hiszpanii) / Daniel Cócera Saló (FESABID)
- Polska – Maria Drabczyk (Centrum Cyfrowe, koordynatorka KR21 w Polsce) / dr Konrad Gliściński
Wyniki badań w polskich bibliotekach dostępne są tutaj.
- Uwagi końcowe
Deborah De Angelis - Pytania