18.06 | Webinar: Sposoby walki z medycznymi fake newsami

18 czerwca porozmawiamy o tym, jak walczyć z medycznymi fake newsami, które mogą zagrażać życiu. Naszymi gośćmi będą: Milena Kruszewska, dr Kamil Mamak i dr Alek Tarkowski.

Jak zyskać wiedzę, nie tracąc zdrowia_ Sposoby walki z medycznymi fake newsami webinar — kopia
Tytuł: Jak zyskać wiedzę, nie tracąc zdrowia_ Sposoby walki z medycznymi fake newsami webinar — kopia
ccby

Webinar: Jak zyskać wiedzę, nie tracąc zdrowia? Sposoby walki z medycznymi fake newsami

18 czerwca, 18:00 | rejestracja: http://bitly.pl/A9qur

 

Medyczne fake newsy dotyczące koronawirusa atakują nas poradami na temat picia wybielacza, przyjmowania leków na malarię czy pochłaniania wielkich ilości czosnku. Niektóre budzą śmiech, ale część z nich może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Podczas pandemii relacje społeczne, polityczne oraz gospodarcze są wyjątkowo napięte, a konsekwencje dezinformacji mogą być poważniejsze – fake newsy mogą wywołać panikę, sprowokować do szkodliwych dla zdrowia zachowań, hejtu czy nawet doprowadzić do linczu.

➡️ Jakich rozwiązań, na poziomie indywidualnym i systemowym, potrzebujemy by poprawić jakość debaty publicznej i dostęp do rzetelnej wiedzy?
➡️ Czy to Twitter albo Facebook powinny moderować treści i decydować o tym, co jest fake newsem?
➡️ A może skuteczniejsze i ważniejsze dla ochrony wolności słowa będzie wprowadzenie regulacji prawnych?


O tym w czasie webinaru rozmawiać będą:

◼️ Milena Kruszewska – prezeska Fundacji Watch Health Care, z zespołem entuzjastów medycyny opartej na dowodach naukowych, tworzy przestrzeń do dyskusji dla ekspertów zdrowotnych i edukuje tych, którym bliska jest tematyka komunikacji i ochrony zdrowia. Pomysłodawczyni akcji „Stop celebrytyzacji pseudonauki”.

◼️ dr Kamil Mamak – autor wydanego przez Fundację Centrum Cyfrowe raportu “Prawnokarne sposoby walki z fake newsami”. Ekspert projektu SpołTech. Doktor nauk prawnych, pracownik w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant filozofii w Katedrze Historii i Filozofii Nauki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowo zajmuje się wpływem nowych technologii na człowieka i prawo karne, pisze dla portalu Karne24.com.

◼️ dr Alek Tarkowski – socjolog internetu, prezes zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe. Zajmuje się tworzeniem cyfrowych strategii i polityk publicznych, rzecznictwem oraz badaniem społeczeństwa cyfrowego. Jest współtwórcą Creative Commons Polska, Koalicji Otwartej Edukacji (KOED) oraz europejskiego stowarzyszenia Communia, działającego na rzecz cyfrowej domeny publicznej.

RAPORT “PRAWNOKARNE SPOSOBY WALKI Z FAKE NEWSAMI”

Raport przedstawia przegląd już istniejących przepisów prawa karnego, które można wykorzystać w walce z fake newsami, oraz propozycje nowych rozwiązań pozwalających skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji: bit.ly/3cYK7Ds

ROZMOWY SPOŁTECH

Spotkanie organizowane przez Fundację Centrum Cyfrowe w ramach projektu SpołTech, gdzie badamy społeczny wymiar technologii. #RozmowySpołTech to dyskusje z ekspertkami i ekspertami o zjawiskach i wyzwaniach związanych z rozwojem technologii i jej wpływie na społeczeństwo. Więcej o projekcie SpołTech: https://centrumcyfrowe.pl/spoltech