Wrzesień, czyli jak przetrwać powakacyjną depresję. Poradnik dla nauczycielek i nauczycieli

Wrzesień, to miesiąc nieodmiennie kojarzący się z początkiem szkoły i z końcem wielkiej wakacyjnej przygody. To moment kiedy wracamy do naszego kieratu i zbroimy się, aby jakoś dotrzymać do kolejnego lipca. Jednak czy wrzesień musi być aż taki straszny?

Przez cały poprzedni rok w Centrum Cyfrowym pracowaliśmy nad projektem otwartej edukacji. Na jego potrzeby wybraliśmy 4 uniwersalne wartości, które naszym zdaniem mogą wpłynąć na kształt edukacji, w tym na sposób pracy nauczycieli.

Współpraca

Wracasz do szkoły po wakacjach. Uśmiechnij się do swoich koleżanek i kolegów. Zacznijcie ten rok czymś miłym (wspólną kawą, wycieczką rowerową ,wyjściem do kina). A potem zastanówcie się, jak możecie sobie pomóc w tym roku. Co możecie zrobić wspólnie? Ze względu na rozpoczęcie kolejnego roku reformy, możliwe, że w waszych szkołach kadra zmienia się dynamicznie. Tym bardziej szukajcie sojuszników, którzy są gotowi razem z wami cieszyć się swoją pracą. Jeśli to ci się uda, warto postarać się zainteresować swoją pracą, środowisko lokalne. Tak na dobrą sprawę, to co robi nauczyciel jest bardzo ciekawe.

Uczenie się

Ponieważ dużą część swojego życia zawodowego nauczyciele poświęcają uczeniu innych, może się im wydawać, że uczenie siebie nie jest już tak ważne. A jednak nic nie daje takiej satysfakcji, jak nauczenie się czegoś nowego. Paru słów w obcym języku, szydełkowanie, jazda na deskorolce, montowanie filmów. I myślę tutaj o rzeczach, które dają Ci przyjemność. Cała magia polega potem na tym, aby swoją pasję i umiejętności wykorzystać w szkole. Aby pokazać uczniom rzeczy autentyczne, prawdziwe, a nie te robione na niby.

Z drugiej strony najlepiej uczymy się, jeśli jesteśmy zaangażowani, co widać, dzięki historiom znanych hakerów i programistów, którzy zwyczajnie lubi grać w gry albo mieli inne pasje, przeniesione do komputera (polecam artykuł: https://medium.com/@hiatuscc/teaching-kids-to-code-start-by-inspiring-them-to-play-b4f942c40561)

Was też zachęcam do poszukiwania pasji i do uczenia się. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy kurs online Otwarta edukacja w praktyce. Kurs Spółdzielni Otwartej Edukacji SpołEd pokazuje nie tylko prawnoautorskie aspekty otwartości w edukacji, ale również metody i nowoczesne technologie. Na kursie znajdziecie tutoriale do narzędzi edukacyjnych, pomysły na ćwiczenia i lekcje (dzięki nauczycielkom biorącym udział w naszym projekcie). Efektem pracy na kursie będzie twój własny otwarty zasób. Kurs rusza 22 października. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj

Otwarte zasoby

Naszym pomysłem na kłopoty związane z podręcznikami (do nowej podstawy programowej, starej podstawy programowej, dla klasy 8, czy do klasy 3 gimnazjum) są właśnie otwartej zasoby.

Prostym rozwiązaniem jest skorzystać z już gotowych otwartych zasobów, takich jak podręczniki do nauczania w klasach 1-3 “My i nasz elementarz’. Jest to podręcznik stworzony w ramach projektu MEN po lekkim liftingu przeprowadzonym przez koalicję Sztuka Uczenia (między innymi prawnoautorskim). Do podręcznika dołączony jest wersja interaktywna Elementarz z klasą, a na stronie można znaleźć też materiały wypracowane przez ORE: http://elementarz.org/

Gotowe scenariusze lekcji na wolnych licencjach można też znaleźć na stronie Uniwersytetu Dzieci: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/, czy na stronie KhanAcademy: https://pl.khanacademy.org/

Jeśli jednak nie uda ci się znaleźć niczego, z czego chciałbyś skorzystać, pozostaje zebrać swoich sprzymierzeńców, koleżanki i kolegów ze szkoły i stwórzcie swoje własne zasoby.

Proponujemy, aby wykorzystać do tego specjalnie przygotowaną formatkę: https://education.okfn.org/files/2018/03/OER-canvas_Polish.pdf

Przygoda

I na koniec tekstu, ale na początek roku – to co najważniejsze. Nie zapominaj o stawianiu sobie ciekawych wyzwań oraz o przekraczaniu granicy komfortu, tylko odrobinę, wystarczająco, aby poczuć dreszczyk emocji. Postaraj się nie dać przytłoczyć masą papierkowej roboty i znajdź czas, aby zauważyć gdzie jesteś i gdzie chcesz dojść. Pamiętaj, że ten rok szkolny to podróż również dla Ciebie. Pamiętaj, aby odbyć ją w dobrym towarzystwie, czerpiąc z niej, jak najwięcej się da. A jeśli potrzebujesz dobrych towarzyszy edukacyjnych wyzwań, napisz do Spółdzielni Otwartej Edukacji (spoled@centrumcyfrowe.pl). Chętnie ruszymy w tegoroczną podróż z tobą.