Wykluczenie cyfrowe wobec podziałów spoÅ‚ecznych – spotkanie z autorami badania
Tuż przed Å›wiÄ™tami odbÄ™dzie siÄ™ spotkanie poÅ›wiÄ™cone nowemu raportowi badawczemu Centrum Cyfrowego, dotyczÄ…cemu kompetencji medialnych. Przedmiotem badania Poza „stare” i „nowe” media. Kompetencje komunikacyjne Polaków sÄ… relacje pomiÄ™dzy sposobami korzystania z mediów a podziaÅ‚ami spoÅ‚ecznymi. Wyniki zaprezentujemy podczas spotkania 19 grudnia o godz. 10:00. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby Centrum Cyfrowego przy ul. Andersa 29.
Rola, jaką we wszystkich niemal sferach życia odgrywają dziś media, z internetem na czele, sprawia, że dyskusja na temat kompetentnego ich użycia zajmuje dziś ważne miejsce w publicznych debatach. Wszystkie osoby interesujące się tym tematem znają mantrę, polegającą na wyliczaniu kluczowych czynników wykluczenia cyfrowego: wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości zamieszkania… Większości umyka jednak refleksja, że osoby starsze, niewykształcone, mieszkające w małych miastach i na wsi nie są wykluczone tylko z korzystania z Sieci. To po prostu wykluczeni.
Czy żeby wieść udane życie, trzeba korzystać z internetu? Na ile media mogÄ… być narzÄ™dziem spoÅ‚ecznego awansu, a w jakim stopniu pogłębiajÄ… wykluczenia? Na ile użycia mediów różnych grup spoÅ‚ecznych różniÄ… się od siebie i kto decyduje, które użycia sÄ… „dobre”, a które nie? JakÄ… politykÄ™ w tej kwestii powinno przyjąć paÅ„stwo? Podczas spotkania bÄ™dziemy rozmawiać o tych i innych wÄ…tkach zwiÄ…zanych z kompetencjami medialnymi.
W spotkaniu udziaÅ‚ wezmÄ… MirosÅ‚aw Filiciak i PaweÅ‚ Mazurek (współautorzy badania) oraz Anna Mazgal (polska czÅ‚onkini zespoÅ‚u Young Advisors przy Neelie Kroes, Wice-Prezydent Komisji Europejskiej). DyskusjÄ™ poprowadzi Alek Tarkowski.Â
Projekt Poza „stare” i „nowe” media. Kompetencje komunikacyjne Polaków zrealizowaÅ‚ zespół, w skÅ‚ad którego weszli MirosÅ‚aw Filiciak, PaweÅ‚ Mazurek, Piotr Toczyski i Katarzyna Growiec, oraz konsultanci – Mateusz Halawa i MikoÅ‚aj Lewicki.Â
Kiedy: 19 grudnia (czwartek), godzina 10.00
Gdzie: PaństwoMiasto, ul. Andersa 29, Warszawa
Badanie zostaÅ‚o zrealizowane dziÄ™ki grantowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja medialna, badania”.
Centrum Cyfrowe jest członkiem Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce w ramach którego zajmuje się m.in badaniami kompetencji medialnych i prawnych.