Zero waste culture. Dzień domeny publicznej

Tradycyjnie styczeń traktujemy jako święto domeny publicznej. Co roku, z pierwszym dniem tego miesiąca, uwalniane są prawa majątkowe do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej, co w praktyce oznacza swobodę dostępu do tysięcy zdjęć, obrazów, książek, muzyki, filmów. Dzięki temu, Domena Publiczna to rosnąca z roku na rok część kultury, z której każdy może korzystać nie pytając nikogo o zgodę. To dla nas wszystkich radosne święto, bo dzieła te stanowią wspólne dziedzictwo, które umożliwia nieograniczoną kreatywność – publikowanie, remiksowanie, przerabianie i tworzenie zupełnie nowych dzieł na bazie tych, które już powstały. W 2019 roku do domeny publicznej dołączą dzieła m.in. architekta Adolfa Szyszko Bohusza, filmowca Siergieja Eisensteina czy antropolożki Ruth Benedict.

Z tej okazji zapraszamy serdecznie na wydarzenie Zero waste culture. Dzień domeny publicznej. Będzie to szansa, aby przyjrzeć się bliżej, czym jest domena publiczna, do czego może nam służyć i czemu warto o nią dbać. W czasie warsztatów będziemy rozmawiać, przetwarzać, ciąć i kleić, wykorzystywać i tworzyć. Wieczorem podyskutujemy razem z twórcami o ich własnych praktykach twórczych i przetwórczych oraz znaczeniu szeroko rozumianego dziedzictwa dla ich pracy. W rozmowie udział wezmą Misia Furtak, Kobas Laksa i Krzysztof Goliński z kolektywu PanGenerator. Na koniec zaś będzie można zobaczyć przedstawienie Klubu Komediowego, który zaimprowizuje do materiałów z domeny publicznej.

Serdecznie zachęcamy do zapisów na część warsztatową i na program wieczorny. Formularz zgłoszeniowy.

Liczba miejsc ograniczona (warsztaty odbędą się w 15 osobowych grupach, debata i przedstawienie przeznaczone jest dla maksymalnie 120).

piramidy i namioty
Tytuł: piramidy i namioty
ccbysa
Autor: Studio Lekko

Program

Data: 25 stycznia 2019, godz. 15.00 – 21.00

Miejsce: Siedziba Filmoteki Narodowej – Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Wałbrzyska 3/5, Warszawa.

Program:

15:00 – 15.30 – rejestracja na warsztaty

15:30 – 18:00 – warsztaty do wyboru:

Kolaż Publiczny – wprowadzenie w świat wizualnyChcesz dowiedzieć się, jak się pracuje na archiwach i w jaki sposób można je artystycznie przetworzyć? Czego archiwa mogą nauczyć i jakie historie opowiedzieć? Chcesz na moment zostać twórcą, stworzyć własny kolaż i wziąć udział w miniekspozycji? Poznaj prace Zuzanny Dolegi i stwórz z nią nowe dzieło. Prowadzenie: Zuzanna Dolega (ASP), partner: Wikimedia Polska;

Uczta z Platonem –  W 2019 roku do domeny publicznej przechodzą pisma Platona w przekładzie Władysława Witwickiego. W związku w tym Wolne Lektury, prowadzone przez fundację Nowoczesna Polska, przygotowują się do opublikowania kolekcji dzieł starożytnego filozofa. Rozpoczniemy od „Uczty”, która ukaże się już pierwszego stycznia. Podczas warsztatu „Uczta z Platonem” przyglądając się tekstom w domenie publicznej, zobaczymy jak możemy z nich korzystać, przetwarzając je i tworząc własne remiksy. Prowadzenie: Katarzyna Górkiewicz i Krzysztof Siewicz,  partner: Fundacja Nowoczesna Polska;

Prawo autorskie a domena publiczna – Prowadzisz bloga, kanał na YouTubie, rysujesz komiksy, robisz zdjęcia lub kolaże, które umieszczasz w internecie?  Przyjdź na warsztat, prowadzony przez dwie prawniczki, które pokażą Ci praktyczny wymiar domeny publicznej – jak z niej korzystać, na co warto zwrócić uwagę i jakie inne mechanizmy prawnoautorskie mogą ci się przydać. Prowadzenie Ksenia  Kakareko i Natalia Mileszyk, partner: FINA;

ZERO WASTE SPOŁED. Jak korzystać z domeny publicznej w edukacji – Uczysz w szkole, na uniwersytecie, jesteś pracownikiem domu kultury, organizacji pozarządowej lub biblioteki? A może w jakiś inny sposób zajmujesz się edukacją? Poznaj ciekawe narzędzia do tworzenia własnych materiałów edukacyjnych z wykorzystaniem domeny publicznej. Prowadzenie Karolina Szczepaniak i Aleksandra Czetwertyńska.

18:00 – 18:30 – podwieczorek

18:30 – 19:30 – debata z udziałem Misi Furtak, Kobasa Laksy i Krzysztofa Golińskiego z kolektywu PanGenerator, na temat ich własnych praktyk twórczych i przetwórczych, znaczenia cudzej twórczości, zasobów historycznych oraz materiałów pochodzących z archiwów, muzeów i innych instytucji w tworzeniu współczesnych dzieł.

19:30 – 20:00 – przerwa

20:00 – 21:00 – spektakl improwizowany Klub Komediowego, który zaimprowizuje do wybranych materiałów z Domeny Publicznej z zasobów FINA i innych instytucji kultury.

Zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń. Chętnych zapraszamy na 18.00 do siedziby FINA. Zostało jeszcze trochę wolnych miejsc.

Partnerzy

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Cyfrowe we współpracy z Filmoteką Narodową – Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Wikimedia Polska, Koalicja Otwartej Edukacji, Fundacja Nowoczesna Polska i Creative Commons Polska.