Został tylko tydzień, by opowiedzieć się PRZECIW artykułowi 13

Ostateczne głosowanie w sprawie dyrektywy o prawach autorskich na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego ma się odbyć 26 marca. Artykuł 13 budzi od samego początku reformy największe obawy – zawiera on zmianę systemu odpowiedzialności platform internetowych, która wkrótce doprowadzi do wdrożenia filtrów treści zamieszczanych przez użytkowników na wielu platformach internetowych. Proponowany tekst artykułu 13, nad którym Parlament będzie głosował, jest najgorszym, jaki do tej pory widzieliśmy.

Zachęcamy, by w ostatnim tygodniu przed głosowaniem dołączyć do grona organizacji pozarządowych i obywateli #SaveYourInternet i wysłać posłom do Parlamentu Europejskiego mocny komunikat – „Jeśli ktoś broni wolności obywateli, powinien opowiedzieć się przeciwko filtrom”.

Nasze działania z ostatnich dni

Po raz kolejny sprzeciw wobec Dyrektywie prawnoautorskiej w obecnym kształcie wyraziła wczoraj szeroka koalicja polskich organizacji – jesteśmy jednym z sygnatariuszy wspólnego listu. Razem z nami podpisało się pod nim Związek Cyfrowa Polska, EBIB, Federacja Konsumentów, Panoptykon, Krajowa Izba Gospodarcza, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Startup Poland, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan. W liście czytamy, że „przyszły kształt unijnego prawa regulującego kwestie prawno-autorskie będzie determinować dalszy rozwój rynku kreatywnego, nowoczesnych technologii, wielu naukowych przedsięwzięć czy możliwość powszechnego dostępu do kultury, informacji i edukacji”, a sygnatariusze postulują o odrzucenie obecnego projektu Dyrektywy o prawie autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym.

Wczoraj również zaprezentowaliśmy wyniki przeprowadzonego wspólnie ze Związkiem Cyfrowa Polska badania, z kórego wynika, że 79% respondentów uważa, że nowe unijne prawo ograniczy wolność internautów do swobodnego dostępu do treści. Zaledwie 17% respondentów nie dostrzega takiego zagrożenia. Ponadto aż 75% badanych obawia się, że przepisy dotyczące prawa autorskiego zagrożą wolności słowa np. poprzez nałożony na platformy internetowe obowiązek filtrowania treści.

Plany na kolejne dni

21 marca – Internetowy dzień blackoutu

Kilka platform internetowych planuje blackout tego dnia. Niemiecka Wikipedia jest jedną z nich. Czy Twoja platforma może zawierać treści chronione prawami autorskimi zamieszczane przez użytkowników, a zatem zostanie objęta obowiązkiem filtrowania treści? Dołącz do protestu! # 321EUOfflineDay

23 marca – Protesty w całej Europie

Jak do tej pory tysiące Europejczyków protestowało przeciwko artykułowi 13 – pomimo tego, że przedstawiciele Komisji Europejskiej twierdzą, że przeciwnicy dyrektywy to tylko „boty”. 23 marca w wielu europejskich miastach ludzie wyjdą na ulice – mapę protestów można znaleźć tutaj.  # Article13Demo

Co możesz zrobić?

  1. Skontaktuj się z europosłami

Kontakty do polskich europosłów oraz informacje o tym, jak głosowali we wrześniu, znajdziesz na stronie SaveYourInternet.eu.

  • Zadzwoń do europosła

Dzięki narzędziu Pledge2019.eu zadzwonisz do brukselskich i strasburskich biur europosłów bez żadnych opłat. Znajdziesz tam też scenariusz rozmowy i argumenty do wykorzystania.

  • Wyślij maila

Zachęcamy też również do kontaktu mailowego. Jeśli czujesz się komfortowo w rozmowie lub korespondencji po angielsku, niemiecku lub francusku skontaktuj się z europosłami z innych państw, zwłaszcza z Niemiec i Francji, które to kraje forsują art. 13 w obecnym kształcie.

Wybierz państwo i poznaj maile do europosłów

2. Podpisz petycję lub weź udział w proteście

Już prawie 5 mln Europejczyków podpisało petycję w sprawie art. 13. Dołącz do nich! Swój sprzeciw możesz także wyrazić na publicznych demonstracjach organizowanych przez ruch #stopacta2 w wielu polskich i europejskich miastach 23 marca.