SpołEd Wspólnie – serdecznie zaprasza!
Rozpoczęłyśmy rekrutację do projektu SpołEd Wspólnie/СполЕд Разом. W gronie polskich i ukraińskich nauczycielek/li oraz asystentek/ów nauczyciela opracujecie materiały edukacyjne wspierające naukę w klasach, do których uczęszczają uczniowie i uczennice z Ukrainy.
[Українська версія доступна тут]
Rozpoczęłyśmy rekrutację do projektu SpołEd Wspólnie/СполЕд Разом. W gronie polskich i ukraińskich nauczycielek/li oraz asystentek/ów nauczyciela opracujecie materiały edukacyjne wspierające naukę w klasach, do których uczęszczają uczniowie i uczennice z Ukrainy. Ta edycja jest realizowana dzięki współpracy z The Kosciuszko Foundation i Fundacją Edukacja dla Demokracji.
Czym będziemy się zajmować?
Będziemy wspólnie tworzyć otwarte zasoby edukacyjne (czyli takie, którymi można się podzielić z innymi nauczycielami/kami i dostosowywać do swoich potrzeb), do wykorzystania w klasach wielokulturowych, zwłaszcza takich do których dołączyły dzieci i młodzież z Ukrainy.
Będziemy przyglądać się temu, co może wspierać wspólną pracę w klasie i szkole, tak aby wszyscy uczestnicy procesu (uczniowie/uczennice, rodzice, nauczyciele i nauczycielki) mogli się rozwijać według potrzeb i czuli się w niego włączeni. Materiały będą wspierać współpracę w klasie, uczenie się od siebie oraz inne kompetencje miękkie potrzebne w pracy z grupą wielokulturową, w tym z uczniami i uczennicami z Ukrainy.
Podejdziemy do tematu z otwartością i ciekawością. Będziemy rozmawiać z ekspertami i ekspertkami. Będziemy też poznawać nowe narzędzia i metody pracy. A przy okazji będziemy się poznawać, uczyć od siebie nawzajem i być ze sobą.
Kogo szukamy?
Nauczycieli/lek i asystentów/ek międzykulutrowych od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej.
Niezależnie, jakiego przedmiotu uczysz, jakie masz doświadczenie czy staż pracy.
Do udziału konieczna jest znajomość języka polskiego na poziomie umożliwiającym porozumiewanie się.
Szukamy osób, które są otwarte na współpracę, gotowe na eksperymenty, na dzielenie się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami. Tych, którzy wierzą w hasło “dzielimy się, aby mnożyć, mnożymy, aby się dzielić”.
To motto, którego używaliśmy w czasie pierwszej, matematycznej edycji projektu jest dla nas wciąż bardzo aktualne i ważne. Bo taka właśnie ma być nasza Spółdzielnia.
Do projektu zaprosimy 10 dwuosobowych zespołów. W każdym zespole powinna znaleźć się jedna osoba z Ukrainy oraz jedna z Polski. Pamiętajcie, żeby się zgłaszać zespołowo.
Spółdzielnia Otwartej Edukacji kieruje się czterema podstawowymi zasadami:
- współpraca
- uczenie się
- otwarte zasoby edukacyjne
- przygoda.
Co się będzie działo w projekcie
-
- zorganizujemy 3 zjazdy uczestników i uczestniczek w Warszawie w terminach:
- 10-11 marca 2023
- 31 marca – 1 kwietnia 2023
- 21-22 kwietnia 2023
- zorganizujemy 3 zjazdy uczestników i uczestniczek w Warszawie w terminach:
→ Zapewniamy nocleg i zwrot kosztów podróży.
- uczestnicy/czki w czasie zjazdów będą wspólnie, w dwuosobowych zespołach, tworzyć otwarte zasoby edukacyjne wspierające edukację międzykulturową: z wykorzystaniem nowoczesnych technologii edukacyjnych, wsparciem ekspertów/ek i grafików/graficzek i dzięki metodologiom takim jak Design Thinking
- każdy zespół otrzyma wsparcie mentora lub mentorki oraz będzie współpracować ze sobą między zjazdami, aby dopracować tworzony wspólnie materiał edukacyjny
- w czasie zjazdów odbędą się warsztaty z ekspertami/tkami i z narzędzi przydatnych do tworzenia własnych zasobów edukacyjnych.
- wszystkie warsztaty będą prowadzone w języku polskim, będzie uczestniczyć w nich tłumaczka na język ukraiński, która w miarę możliwości wesprze językowo osoby, które będą tego potrzebowały
- pomiędzy zjazdami uczestnicy/czki otrzymają dostęp do kursu online, na którym będą mogli przyswoić sobie wiedzę teoretyczną związaną z tworzeniem otwartych zasobów edukacyjnych. Na kursie znajdować się będzie także forum dla uczestników/czek i mentorów/ek.
Jakie będą efekty pracy?
Powstanie 10 otwartych zasobów edukacyjnych wysokiej jakości, które umieścimy na stronie projektu, będziemy je również promować w sieci SpołEd. A uczestników/czki projektu zaprosimy do sieci Liderów/ek SpołEd. Zasoby będą mogły mieć dowolną formę (film, strona www, infografika, kurs online itp.), muszą jednak być umieszczone w internecie na wolnej licencji.
Nasi mentorzy i mentorki:
W tym roku współpracować z nami będą:
Marta Fudała – nauczycielka j. polskiego w szkole podstawowej, prowadząca lekcje j. polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy.
Monika Schmeichel-Zarzeczna – trenerka, zajmująca się nowymi technologiami w edukacji oraz wspieraniem rozwoju osób z różnych grup wiekowych, szkoliła trenerów do pracy z dziećmi z doświadczeniem uchodźczym.
Kamil Śliwowski – edukator i trener, ekspert ds. otwartej edukacji i licencji Creative Commons, zainteresowany kompetencjami przyszłości.
Antonina Shumak – kulturoznawczyni, nauczycielka szkolna i przedszkolna, tłumaczka j. ukraińskiego.
Jak się zgłosić?
Zgłoszenia dwuosobowych zespołów (składających się z uczestnika/czki z Polski i z Ukrainy) przyjmujemy do 12 lutego za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Wyniki ogłosimy 13 lutego. Zakładamy możliwość rozmowy telefonicznej z wybranymi zespołami. Bardzo prosimy zespoły o wspólne wypełnianie formularza.
Kontakt:
W razie pytań dotyczących zgłoszeń lub formularza piszcie na adres:
spoled@centrumcyfrowe.pl
Projekt finansowany ze środków The Kosciuszko Foundation.
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Partner projektu: