Spółdzielnia Otwartej Edukacji - SpołEd

Mnożymy, aby się dzielić. Dzielimy się, aby mnożyć.

dowiedz się więcej

O projekcie

Działania SpołEdu skupiają się na wsparciu otwartej edukacji w polskiej szkole. Zależy nam, aby przywrócić ducha współpracy wśród nauczycieli, tak aby odkryli oni na nowo wartość i przyjemność wspólnego tworzenia, uczenia się przez doświadczenie, wymianę wiedzy i wzajemne wsparcie. Nauczanie powinno być przygodą, w czasie której spotyka się niesamowitych ludzi, odważnie mierzy z rzeczywistością, myśli kreatywnie i twórczo.

SpołEd ma na celu budowanie i doskonalenie modelu współpracy przy tworzeniu wysokiej jakości otwartych zasobów edukacyjnych (OZE). Tworzymy sieć nauczycieli, którzy cenią sobie wzajemną pomoc, współdziałanie z uczniami, innymi szkołami, ze specjalistami z różnych dziedzin. Zależy nam też na podniesieniu kompetencji uczestników projektu w zakresie wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji oraz zwiększeniu wiedzy dotyczącej prawa autorskiego, Creative Commons i wolnych licencji. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie i wspólnej pracy nad materiałami, staną się oni ambasadorami OZE.

II edycja

Chcesz przeżyć przygodę przy okazji ucząc się czegoś nowego? Zależy Ci, żeby szkoła była bardziej otwarta i bliżej ucznia? A może kochasz nowoczesne technologie w edukacji?

Będziemy wspólnie się zastanawiać, jakich materiałów edukacyjnych brakuje, jakie przydadzą się nauczycielom w pracy, co zrobić, żeby były przyjazne i skuteczne. To wszystko w atmosferze wzajemnego zrozumienia, dzielenia się i uczenia od siebie. Formularz zgłoszeniowy.

W czasie warsztatów będziemy rozmawiać o nowych trendach w edukacji, projektowaniu i tworzeniu materiałów edukacyjnych.

Dowiesz się, czym jest UX, agile czy OZE i co te pojęcia mają wspólnego z edukacją. Poznasz osoby, którym zależy na edukacji, które pracują w różnych środowiskach i mają różne doświadczenia. Poczujesz moc współpracy i ducha odświeżającej nowości.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, organizatorzy opłacają koszty przejazdu (do ustalonej wcześniej sumy) i noclegu (w pokojach dwuosobowych). W projekcie weźmie udział 16 nauczycieli.

W zeszłym roku współpracowaliśmy z nauczycielkami i nauczycielami matematyki i wspólnie stworzyliśmy 4 różne rozbudowane materiały edukacyjne (efekty można zobaczyć tutaj: https://spoledkurs.centrumcyfrowe.pl/zasoby/)

Więc jeśli:

 • chcesz nawiązać współpracę z innymi nauczycielami-wychowawcami, którzy chcą się rozwijać
 • lubisz pracować w zespole i doceniasz wartość współpracy
 • masz ochotę przeżyć przygodę, stworzyć coś zupełnie nowego i przydatnego
 • chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z prawa autorskiego w edukacji

Zgłoś się do projektu Spółdzielnia Otwartej Edukacji dla wychowawców. Żeby móc wziąć udział w projekcie trzeba być wychowawcą w szkole na dowolnym etapie edukacyjnym (lub mieć taką perspektywę w przyszłości).

W czasie cyklu warsztatów:

 • przygotujesz we współpracy z innymi nauczycielami swój własny otwarty zasób edukacyjny do prowadzenia zajęć wychowawczych
 • poznasz prawo autorskie w edukacji
 • nauczysz się korzystania z nowych narzędzi internetowych i nowych metod edukacyjnych (tę część warsztatów będziemy dostosowywać do potrzeb grupy)

Po warsztatach, chętni nauczyciele będą mogli nawiązać z nami dłuższą współpracę przy kolejnych projektach edukacyjnych.

Zgłoszenia do projektu:

 • zgłoszenia do projektu przyjmujemy przez formularz zgłoszeniowy
 • z jednej szkoły może się zgłosić dwoje nauczycieli
 • do 3 lutego przyjmujemy zgłoszenia na listę rezerwową
 • po upływie terminu zgłoszeń do wybranych uczestników prześlemy ankietę na temat państwa doświadczeń i oczekiwań (między innymi na jej podstawie ułożymy ostateczny program warsztatów).
 • potwierdzenie udziału w projekcie planujemy na połowę lutego

Zjazdy:

 • odbędą się 4 weekendowe zjazdy stacjonarne
 • wszystkie zjazdy odbywać się będą w Warszawie
 • warsztaty w ramach zjazdów są bezpłatne
 • w razie potrzeby organizatorzy (po uzgodnieniu szczegółów z uczestnikiem) zwracają koszty przejazdu i zapewniają noclegi uczestnikom spoza Warszawy

Terminy zjazdów:

 • 16-17 marca
 • 30-31 marca
 • 27-28 kwietnia
 • 25-26 maja

Wszystkich uczestników będziemy prosić o akceptację terminów zjazdów i podpisanie kontraktu uczestnika warsztatów

Praca zdalna:

 • uczestnicy projektu będą proszeni o przygotowywanie się do zjazdów w grupach bądź indywidualnie
 • pomiędzy zjazdami uczestnicy będą mieli możliwość odbycia konsultacji z ekspertami
 • przez cały czas trwania projektu uczestnicy będą mieli wsparcie koordynatorek i mentorów projektu

Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu:

Aleksandra Czetwertyńska – koordynatorka: aczetwertynska@centrumcyfrowe.pl

Więcej o Spółdzielni Otwartej Edukacji znajdziesz na stronie: https://centrumcyfrowe.pl/spoled/

Formularz zgłoszeniowy

I edycja

W edycji 2017/2018  do udziału zaprosiliśmy trzynaścioro nauczycieli i nauczycielek matematyki z całej Polski, którzy w zespołach, przy wsparciu specjalistów z różnych dziedzin (metody projektowe, user experience, dostępność, prawo autorskie, programowanie, środowiska internetowe, nauki humanistyczne) stworzyli wzorcowe otwarte zasoby edukacyjne (scenariusze lekcji, stronę internetową z narzędziami edukacyjnymi, stronę internetową dotyczącą pracy w grupie na lekcji matematyki – ćwiczenia, pomoce, zadania oraz materiał interaktywny do nauki logarytmów). Zespoły pracowały w czasie czterech spotkań stacjonarnych oraz zdalnie. Prace nad materiałami wspierali doświadczeni mentorzy: Grażyna Śleszyńska i Kamil Śliwowski.

W efekcie tych działań, oprócz zestawu otwartych materiałów edukacyjnych i sieci tworzących je nauczycieli, w oparciu o zdobyte doświadczenia, powstaje narzędzie/metoda tworzenia OZE i kurs internetowy wspierający opracowywanie własnych materiałów (o kursie informacja poniżej).

Projekt w wersji pilotażowej skierowany był do wąskiego grona nauczycieli i nauczycielek matematyki (szkół podstawowych i ponadpodstawowych). W kolejnych latach zaprosimy do udziału również nauczycieli innych przedmiotów.

Zobacz co działo się w czasie I edycji Spółdzielni Otwartej Edukacji

 

Aktualności


STARTUJE KOLEJNA EDYCJA SPOŁED

W tym roku w ramach działań Spółdzielni Otwartej Edukacji planujemy pracę z wychowawcami i wychowawczyniami szkolnymi. Jeśli chcesz przeżyć z nami otwartościową przygodę, spotkać nauczycieli dla których współpraca jest ważna, dowiedzieć się więcej o nowych technologiach i prawie autorskim w edukacji, zapraszamy! Więcej informacji można znaleźć tutaj.


WARSZTATY OTWARTEJ EDUKACJI

Serdecznie zapraszamy na warsztaty otwartej edukacji SpołEd dla nauczycieli, które odbywać się będą w ramach 3. Open Education Forum 16 października w Warszawie (formularz zgłoszeniowy). Ideą, która przyświecała nam w czasie tworzenia warsztatów jest otwartość na współpracę oraz rozmowa w gronie nauczycieli i edukatorów. Dlatego też oprócz wystąpień i spotkań z ekspertami od otwartości i wprowadzenia w tematykę, przewidujemy sesje w małych grupach z praktykami i praktyczkami otwartości w szkole. Zapraszamy!

Czytaj dalej…


KURS OTWARTA EDUKACJA W PRAKTYCE

Kurs “Otwarta edukacja w praktyce” poprowadzi Cię krok po kroku po świecie otwartości. Poznasz istniejące otwarte zasoby, narzędzia, które ułatwią tworzenie własnych materiałów, licencje, które umożliwią Ci umieszczenie własnych otwartych zasobów, jak również metody pracy stosowanej w Centrum Cyfrowym. Zachęcamy Cię do tworzenia materiałów wspólnie z innymi nauczycielami i do szukania sojuszników. A przede wszystkim, do cieszenia się z tego co robisz. Przeżyj otwartościową przygodę razem z nami!

Czytaj dalej…


Kontakt

Spółdzielnia Otwartej Edukacji

spoled@centrumcyfrowe.pl

Koordynacja

Aleksandra Czetwertyńska

aczetwertynska@centrumcyfrowe.pl

Katarzyna Werner

kwerner@centrumcyfrowe.pl

 

 

Projekt finansowany ze środków The William and Flora Hewlett Foundation oraz Open Society Foundations.