Spółdzielnia Otwartej Edukacji - SpołEd

Mnożymy, aby się dzielić. Dzielimy się, aby mnożyć.

dowiedz się więcej

logo społed matematyka

logo społed lekcja wychowawcza
logo społed w bibliotece

logo społed dla klimatu

 

O projekcie

Działania SpołEdu skupiają się na wsparciu otwartej edukacji w polskich szkołach i bibliotekach. Zależy nam, aby przywrócić ducha współpracy wśród nauczycieli, edukatorów i pracowników bibliotek, tak aby odkryli oni na nowo wartość i przyjemność wspólnego tworzenia, uczenia się przez doświadczenie, wymianę wiedzy i wzajemne wsparcie. Nauczanie powinno być przygodą, w czasie której spotyka się niesamowitych ludzi, odważnie mierzy z rzeczywistością, myśli kreatywnie i twórczo.

grupa ludzi
Uczestniczki i uczestnicy II edycji SpołEd.

SpołEd ma na celu budowanie i doskonalenie modelu współpracy przy tworzeniu wysokiej jakości otwartych zasobów edukacyjnych (OZE). Od 2018 roku tworzymy sieć nauczycieli, którzy cenią sobie wzajemną pomoc, współdziałanie z uczniami, innymi szkołami, ze specjalistami z różnych dziedzin. Zależy nam też na podniesieniu kompetencji uczestników projektu w zakresie wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji oraz zwiększeniu wiedzy dotyczącej prawa autorskiego, Creative Commons i wolnych licencji. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie i wspólnej pracy nad materiałami, staną się oni ambasadorami OZE.

Od czerwca 2019 roku rozpoczęliśmy działania w projekcie „SpołEd w bibliotece”. Pierwsza edycja kursu online przeznaczonego dla bibliotekarek i bibliotekarzy rusza 27 stycznia 2020 r. Formularz zgłoszeniowy.

Aktualności

II edycja kursu online

Zapraszamy do udziału w II edycji kursu online „Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece”. Jest on częścią trzyletniego projektu rozwoju kompetencji cyfrowych w bibliotekach. Czytaj dalej…

 

""

Działamy dla klimatu

Pod koniec września z grupą 14 nauczycielek i nauczycieli oraz mentorkami, trenerami i zaproszonymi gośćmi rozpoczęliśmy nową edycję Spółdzielni Otwartej Edukacji. W tym roku tematem przewodnim jest klimat. Czytaj dalej…

 

Czatbot „Edzia” odpowie na pytania nauczycieli dotyczące zdalnej edukacji

Chatbot “Edzia” to wirtualny asystent, który wie, jakie narzędzie pomoże udostępnić widok ekranu, a jakiego użyć do rozmów z uczniami. Podpowie, co zrobić, kiedy nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów lub nie wiadomo, jak ocenić pracę z matematyki. Czytaj dalej…

 

Materiały

Bardzo ważne jest dla nas, by efektem kolejnych edycji projektu były otwarte zasoby edukacyjne gotowe do wykorzystania. Materiały, które powstały w 2018 roku, w czasie edycji „Społed Matematyka” dostępne są tutaj.
Efekty pracy nad zasobami na lekcje wychowawcze można zobaczyć tutaj.

uczenie się
Tytuł: uczenie się
ccby
Autor: Rzeczyobrazkowe

Zespół

Spółdzielnię Otwartej Edukacji tworzą:

zdjęcie Aleksandry Czetwertyńskiej
Aleksandra Czetwertyńska
zdjęcie Katarzyny Werner
Katarzyna Werner-Mozolewska
zdjęcie Marii Mireckiej
Maria Mirecka

 

W projekcie „Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece” współpracujemy z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Przy projekcie pracują:

  • Katarzyna Grubek – wspiera nas w przy działaniach edukacyjnych, kierowniczka działu Kultura i Media w Ceo
  • Robert Pruszczyński – jest zastępcą kierowniczki projektu, w Ceo koordynuje projekty edukacji filmowej

W poprzednich edycjach projektu pracowali z nami: Marta Florkiewicz-Borkowska, Kamil Śliwowski, Joanna Waszkowska, Aleksandra Wzorek i Małgorzata Nowicka z Instytutu Edukacji Pozytywnej, Grażyna Śleszyńska.

Patronaty

logo czasopisma Biblioteka Publiczna
logo Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
logo Biblioteki Narodowej

 

Kontakt

Spółdzielnia Otwartej Edukacji

spoled@centrumcyfrowe.pl

Koordynacja

Aleksandra Czetwertyńska (aczetwertynska@centrumcyfrowe.pl)

Katarzyna Werner-Mozolewska (kwerner@centrumcyfrowe.pl)

loga sponsora projektu z POPC
Tytuł: loga sponsora projektu z POPC