Jak zrobić lepszą przyszłość? Nasz warsztat z dizajnu spekulatywnego na PDF CEE
Jakie przedmioty i produkty mogÄ… pomóc nam zrozumieć wpÅ‚yw trendów technologicznych na prawa czÅ‚owieka za 20 lat? To pytanie przyÅ›wiecaÅ‚o nam podczas warsztatu „Future that is made – speculative design and advocacy”, który zorganizowaliÅ›my podczas tegorocznej konferencji PDF CEE. Wydarzenie, którego gospodarzem od lat jest Fundacja ePaÅ„stwo, w tym roku przebiegaÅ‚o pod hasÅ‚em „PrzyszÅ‚ość dla wszystkich”. Nasze warsztaty ze spekulatywnego dizajnu, jako sposobu myÅ›lenia wspólnie o przyszÅ‚oÅ›ci, byÅ‚y jak najbardziej na miejscu.

Personal Democracy Forum CEE2018/ FUTURE FOR ALL. Apri 27, 2018, Gdańsk, Poland, ©Dawid Linkowski
Warsztat jest kontynuacjÄ… naszych dziaÅ‚aÅ„ z tÄ… metodÄ…, zapoczÄ…tkowanych projektem „Future not made in the EU” – w którym skorzystaliÅ›my z metod spekulatywnego dizajnu. Metody te, nazywane też dizajnem krytycznym lub design fiction, wykorzystuje projektowanie i wzornictwo do spekulacji na temat możliwych przysÅ‚oÅ›ci. Nowe, wyobrażone przedmioty sÄ… punktem wyjÅ›cia do dyskusji, jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ Å›wiat. Jak piszÄ… Fiona Raby i Anthony Dunne, dizajn spekulatywny pozwala rozmawiać o przyszÅ‚ej roli technologii w wyobrażonych, lecz prawdopodobnych codziennych sytuacjach.
Chcieliśmy wyjść z kolein abstrakcyjnego, eksperckiego języka, który mało kogo rusza i znaleźć nowe sposoby mówienia o reformie prawa autorskiego. Wszystko po to, by pokazać, że prawo autorskie będzie miało w perspektywie lat fundamentalne konsekwencje dotyczące nie tylko tego, ile będą zarabiać artyści.
Nasz warsztat pokazał metodę spekulatywnego dizajnu w pigułce. Razem z uczestnikami szybko zmapowaliśmy kluczowe trendy technologiczne, zmiany które one spowodują, oraz wreszcie pozytywne zmiany, które chcielibyśmy doświadczyć. Następnie zabraliśmy się za wymyślanie przedmiotów, które mogą być efektem trendów już dziś widocznych, ale pozwalające myśleć o ich skutkach za 20 lat.
Co siÄ™ okazaÅ‚o? Å»e rozmawianie o fikcyjnych przedmiotach, o interakcjach, które bÄ™dziemy z nimi mieć jest czymÅ› bardzo przyjemnym. RozmawialiÅ›my o sztucznej inteligencji wytrenowanej do bycia aktywistÄ…, o psach weryfikujÄ…cych decyzje, które sztuczne inteligencje bÄ™dÄ… podejmować wobec ludzi. WymyÅ›liliÅ›my ksiÄ™gÄ™ życia – jedynÄ… papierowÄ… książkÄ™ w domu 2050, oraz wielkÄ… maszynÄ™ do robienia popcornu, wspierajÄ…cÄ… aktywistów. RÄ™kawiczka o nazwie MaÅ‚pka miałą zrewolucjonizować wybory parlamentarne. Bliżej nieokreÅ›lona biotechnologia (na tym polega caÅ‚y urok spekulowania) chroniÅ‚a prywatność dajÄ…c osobie peÅ‚nÄ… kontrolÄ™ nad tym, jak jest widziana.
Te pozornie bÅ‚ahe ćwiczenia sÄ… nam, dziaÅ‚aczom bardzo potrzebne. Bo rozmawiajÄ…c o niepokojÄ…cych trendach technologicznych czujemy zmÄ™czenie, lub nawet wypalenie – mówiÅ‚o o tym ze sceny wielu prelegentów. Diagnozujemy niepokojÄ…ce sytuacje, nie widzÄ…c ich rozwiÄ…zania. Na naszym warsztacie ton rozmowy byÅ‚ pogodny i wesoÅ‚y, spekulowanie o technologiach miaÅ‚o coÅ› z zabawy. Zastrzyk pozytywnej energii z przyszÅ‚oÅ›ci dla dziaÅ‚aÅ„ aktywistycznych dzisiaj byÅ‚ czymÅ›, czego siÄ™ nie spodziewaliÅ›my projektujÄ…c nasz warsztat.
Poprzez działania z dizajnem spekulatywnym realizujemy nasz cel strategiczny Społeczny wymiar technologii. Planujemy kolejne kroki, zapoczątkowane projektem Future Not Made in the EU.
Dodaj komentarz