Jakie szanse i zagrożenia niesie rozwój technologii VR? Premiera raportu

7 grudnia o 16:00 zapraszamy na premierę najnowszego raportu #SpołTech “Od mediów do rzeczywistości. Jakie ryzyka i szanse niesie ze sobą popularyzacja VR?”.

Gdy w kolejnych miesiącach pandemii przenieśliśmy dużą część naszego życia do Internetu, VR przestał być jedynie ciekawostką dla geeków. Coraz częściej interesuje się nim sektor kultury, wykorzystują firmy organizujące koncerty i spotkania online, a przede wszystkim rozwijają takie korporacje jak Google czy Facebook Inc., zarządzające najpopularniejszymi dzisiaj wyszukiwarkami i portalami społecznościowymi.

7 grudnia o 16:00 zapraszamy na premierę najnowszego raportu #SpołTech “Od mediów do rzeczywistości. Jakie ryzyka i szanse niesie ze sobą popularyzacja VR?”.

Spotkanie odbędzie się na platformie Clickmeeting. Link do rejestracji.

Na spotkaniu wspólnie z autorką raportu Aną Brzezińską i naszymi gośćmi zastanowimy się:

  • Rozszerzona rzeczywistość (AR), mieszana rzeczywistość (MR), wirtualna rzeczywistość (VR) – czym są i o której z nich będzie głośno w 2021 roku?
  • Czy VR już niedługo na dobre zagości w naszych domach?
  • Jak zmieni się sposób w jaki komunikujemy, spotykamy, uczymy, a nawet leczymy?
  • Czym grozi niekontrolowany rozwój wirtualnej rzeczywistości, oddany w ręce korporacji?
  • Czy za kilka lat czeka nas przeniesienie walki z dezinformacją, utratą prywatności i agresją w Internecie z mediów społecznościowych do nowej ich wersji stworzonej w VR?

Goście

Ana Brzezińska – Kuratorka i producentka w amerykańskim studio immersyjnym Kaleidoscope. Współpracuje jako ekspertka z funduszami i instytucjami publicznymi w Polsce i zagranicą (Creative Europe MEDIA, PISF, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wjady). Jest wykładowczynią uniwersytetu SWPS i szkoły filmowej w Łodzi. W 2020 była stypendystka Centrum Cyfrowego, gdzie pracowała nad raportem dotyczącym ryzyka związanego z popularyzacją wirtualnej rzeczywistości. https://anabrzezinska.com/

Jacek Nagłowski – Współzałożyciel firmy Centrala, producent i / lub reżyser kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych oraz pięciu doświadczeń VR wielokrotnie pokazywanych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Od 2015 roku jego działania koncentrują się wokół zagadnień wirtualnej rzeczywistości. Pomysłodawca i współprowadzący Pracowni VR / AR Laboratorium Narracji Wizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi, której zadaniem jest badanie i tworzenie poprzez praktykę nowego języka narracyjnego dla mediów imersyjnych.

Mirek Filiciak – Medioznawca, wykładowca SWPS. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Janus – antropolożka, badaczka, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym.

RAPORT_cz4_cc_700x500
Tytuł: RAPORT_cz4_cc_700x500