Konferencja online „Cyfrowa różnorodność”
Jak cyfryzacja zmienia biblioteki? 25 i 26 marca Fundacja Centrum Cyfrowe zaprasza na bezpłatną konferencję online „Cyfrowa różnorodność”. Czekają na Was warsztaty z kompetencji cyfrowych, a także spotkania z ekspertami i ekspertkami z polskich i zagranicznych bibliotek.
Projekt Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece trwa już dwa lata – ponad 3 tys. bibliotekarek/bibliotekarzy i edukatorek/edukatorów wzięło w tym czasie udział w kursach, szkoleniach i webinariach z wykorzystania nowych technologii w pracy w bibliotece.
W czasie marcowej konferencji chcemy porozmawiać o tym, jak cyfryzacja zmienia (i już zmieniła) polskie biblioteki. Jak wygląda ich „cyfrowa różnorodność”? Jakie wyzwania stawiają przed bibliotekami digitalizacja, nowe technologie i zmieniające się zwyczaje czytelnicze?
Co dla Was przygotowaliśmy?
W czasie bezpłatnych warsztatów zdobędziecie nowe kompetencje cyfrowe. Porozmawiamy także o przyszłości bibliotek i pracy bibliotekarza, poszukamy inspiracji dla nowych projektów oraz wymienimy doświadczeniami z praktykami z polskich i zagranicznych bibliotek.
Skrót programu:
Spotkania z gośćmi:
- Nowa przestrzeń w bibliotece czyli Oodi – niezwykła biblioteka otworzona w 100-lecie niepodległości Finlandii
- Otwarta edukacja w bibliotece – Paola Corti z międzynarodowego sojuszu bibliotek akademickich i badawczych SPARC Europe
- Debata: Nowa rola biblioteki: przestrzeń, współpraca, kompetencje cyfroweGoście: Karina Rojek (Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku), Aleksandra Kopeć-Gryz (Wolne Lektury), Monika Schmeichel-Zarzeczna (Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie)Prowadzący: Kamil Śliwowski
Cyfrowe opowieści
Praktycy i praktyczki na co dzień prowadzący projekty cyfrowe w bibliotekach w krótkich wystąpieniach opowiedzą o inicjatywach podejmowanych w czasie pandemii. To zarówno dawka przydatnych informacji, jak szansa na inspirację do własnych działań.
Wśród opowieści znajdziecie:
- Zamień versus na consensus – jak łączyć edukację cyfrową z ofertą analogową biblioteki
- Wykorzystanie wirtualnej tablicy trello w pracy nauczyciela bibliotekarza
- Fałszywe informacje w nauce a drapieżne wydawnictwa – projekt edukacyjny Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku
- Mobilne Centrum Informacyjne – jak przenieść projekt edukacyjny do sieci
- Współpraca bibliotek i Wikipedii – połączone siły, wspólne sukcesy!
- i inne
Warsztaty online:
- Sztuczna Inteligencja w bibliotece
- Media społecznościowe w bibliotece
- Design Thinking w bibliotece
- i inne
Rejestracja
Pełny program i formularz rejestracji znajdziecie na stronie konferencji: https://centrumcyfrowe.pl/spoled/cyfrowa-roznorodnosc/