Reframing Digital Europe – nowy projekt Centrum Cyfrowego, Commons Network i Kennisland
W dniach 3-4 października, razem z Commons Network i Kennisland, zorganizowaliśmy warsztat na temat nowych ram pojęciowych dla polityki cyfrowej w Europie Tym samym rozpoczęliśmy nasz nowy projekt, "Reframe [Digital Europe]".
Do współpracy zaprosiliśmy hakerów, twórców polityk publicznych, działaczy na rzecz otwartości i commons, twórców technologii i badaczy z całej Europy. Pytanie, które im zadaliśmy, brzmiało: jak zdefiniować na nowo ramy debaty publicznej na temat społeczeństwa cyfrowego w Europie?
Cyfryzacja społeczeństw w Europie doprowadziła do sytuacji, w której większość komunikacji, interakcji ludzi ze sobą i działań ekonomicznych odbywa się z użyciem danych i pośredników internetowych. Jakimi cechami powinna się charakteryzować ta cyfrowa przestrzeń interakcji?
Traktowanie jej wyłącznie w kategoriach rynkowych jest niedopuszczalne – bowiem transformacja cyfrowa dotyczy caÅ‚oÅ›ci naszych spoÅ‚eczeÅ„stw. Nie możemy wiÄ™c zgodzić siÄ™ na to, by uznać, że reguÅ‚y rzÄ…dzÄ…ce sferÄ… cyfrowÄ… sÄ… definiowane przez dynamikÄ™ rynku. SpoÅ‚eczeÅ„stwo jest bowiem czymÅ› wiÄ™cej, niż interakcjami miÄ™dzy graczami rynkowymi. JesteÅ›my wszyscy obywatelami, a nie tylko użytkownikami czy konsumentami.
Jednak wiÄ™kszość debat na temat polityk publicznych toczy siÄ™ dzisiaj w Europie w ramach okreÅ›lanych przez zaproponowanÄ… przez UniÄ™ EuropejskÄ… inicjatywÄ™ tworzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego (Digital Single Market). Dotyczy to najróżniejszych tematów – od kwestii praw cyfrowych (także w zwiÄ…zku z reformÄ… prawa autorskiego), przez zarzÄ…dzania internetem, obiegi danych po kwestie nadzoru i ochrony prywatnoÅ›ci.
Najwyższa więc pora, by zmienić tę dominującą narrację. Nowe ujęcie powinno podkreślać znaczenie obywateli, interesu publicznego i usług publicznych, czy dobra wspólnego. W obecnych ramach, debata o cyfrowej Europie sprowadza się do dyskusji o tym, jak zapewnić prawidłowe działanie rynków. Ramy te odcinają regulację technologii cyfrowej od europejskiej tradycji, w której polityka pulibczna opiera się na trosce o dobro wspólne w takich obszarach jak kultura, edukacja czy publiczna infrastruktura.
W ramach projektu reframe [digital Europe], postawiliśmy sobie za cel zbudowanie alternatywnych ram dla tworzenia polityk cyfrowych w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że zastąpią one podejście skupione na Jednolitym Rynku Cyfrowym.
W Amsterdamie spÄ™dziliÅ›my dwa dni na dyskusji nad kluczowymi pojÄ™ciami, które mogÄ… stać siÄ™ podwalinami naszego podejÅ›cia. ZastanawialiÅ›my siÄ™, jakie pojÄ™cia, metafory i narracje najlepiej adresujÄ… wyzwania, które identyfikujemy? Jakie majÄ… szanse oddziaÅ‚ywać politycznie? Jakie sÄ… ważne dla spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego, a jakie dla instytucji publicznych? Wyniki naszych prac bÄ™dÄ… dostÄ™pne pod koniec roku – ciÄ…g dalszy nastÄ…pi.
Wpis powstał na bazie tekstu przygotowanego przez Sophie Bloemen i Thomasa de Groot z The Commons Network.