Rząd Australii v. Facebook. Platforma zablokowała użytkownikom możliwość udostępniania i czytania treści newsowych

Algorytm Facebooka blokuje media, agencje rządowe, organizacje pozarządowe i strony służb ratowniczych w Australii.

17 lutego 2021 Facebook podjął kontrowersyjną i bezprecedensową decyzję, by zablokować wydawcom i użytkownikom w Australii możliwość udostępniania, czytania i przeglądania artykułów informacyjnych na swojej platformie. Treści australijskich mediów są niewidoczne także dla użytkowników Facebooka spoza Australii. Jest to bezpośrednia odpowiedź na nowe prawo, które może obowiązywać w Australii już od przyszłego tygodnia. Nowe przepisy będą wymagać od gigantów technologicznych (Facebook, Google i inne) zapłaty za zysk osiągnięty z racji umieszczenia treści artykułów opracowanych przez media na platformach społecznościowych i w wynikach wyszukiwania.

Facebook
Tytuł: Facebook
ccbysa
Autor: Stock Catalog

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że nowe prawo oparte jest na niezrozumieniu realcji pomiędzy platformami i publikującymi na nich użytkownikami, organizacjami i firmami. Dlatego zdecydowali się zastosować algorytm usuwający wszelkie wiadomości, linki i strony ze swojej platformy, aby firma nie musiała płacić mediom za treści. Choć sama Australia nie jest dużym rynkiem dla Facebooka, to w ślad za nią może pójść Kanada oraz cała Unia Europejska.

Jak donosi The Sydney Morning Herald algorytm blokujący treści został zastosowany przez Facebooka bez uprzedzenia i troski o użytkowników i okazał się przy okazji blokować znacznie więcej. Usunięte zostały strony rządowych agencji działających w obszarze zdrowia publicznego, pozostawiając użytkowników Facebooka bez dostępu do lokalnych informacji zdrowotnych na temat pandemii COVID-19. Usunięte zostały również treści głównych służb ratunkowych, w tym Biuro Meteorologii i Straży Pożarnej i Ratownictwa oraz kilku szpitali. Zablokowane zostały również strony organizacji pozarządowych, takich jak Human Rights Watch, Oxfam, Save the Children, Diversity Council Australia. Po interwencji mediów część zawartości stron została przywrócona a Facebook opublikował oświadczenie, w którym twierdzi, że strony te zostały zamknięte przez pomyłkę. 

W ten sposób Facebook potwierdził, że za jego decyzjami, wbrew niektórym wypowiedziom jego przedstawicieli, nie stoją wartości zorientowane na dobro wspólne i społeczeństwo, w tym zwalczanie dezinformacji i dostarczanie wiarygodnych danych. Motywy działania firmy to uwaga użytkowników i idący za nią zysk. 

Australijski rząd nie zamierza się jednak ugiąć pod działaniami Facebooka. Minister ds. komunikacji Paul Fletcher powiedział, że rząd nie cofnie się w stanowieniu prawa – „To bardzo ważne, żebyśmy mieli zróżnicowany i dobrze funkcjonujący sektor mediów informacyjnych w Australii, który jest kluczową częścią naszej demokracji. Może to nie wydawać się ważne dla firmy z Doliny Krzemowej, ale jest bardzo ważne dla rządu Australii i mieszkańców Australii .

Zmiana sposobu działania serwisów społecznościowych to jeden z najważniejszych tematów i wyzwań dotyczących internetu, jakie stoją przed nami w najbliższym czasie. Dyskusja o regulacji platform toczy się również w Unii Europejskiej – w 2020 roku Komisja Europejska ogłosiła strategię promowania europejskiej wizji regulacji wielkich firm technologicznych. Częścią tej wizji są dwa dokumenty – Digital Services Act i Digital Market Act. Jest to ogromna szansa dla Unii Europejskiej, aby zdecydować jak będzie wyglądało nasze codzienne korzystanie z internetu, najprawdopodobniej nie tylko w Europie, ale także na świecie.