Poświętujmy razem! Dzień Domeny Publicznej 2020

Dzień Domeny Publicznej jest świętem, które powoli – za sprawą dorocznych, styczniowych obchodów – umacnia swoją pozycję w kulturalnym kalendarzu. Jest to zasługa wielu organizacji, które dotąd zaangażowane były w organizację jego obchodów – zarówno w Polsce, jak i na świecie. W tym roku – wysiłkiem całej międzynarodowej społeczności, której bliska jest idea dobra wspólnego – będziemy chcieli jeszcze mocniej postawić na współpracę i wspieranie wydarzeń organizowanych w najróżniejszych częściach świata.

Kwestia organizacji obchodów Dnia Domeny Publicznej 2020 była przedmiotem dyskusji podczas tegorocznego Creative Commons Summit. Sesja prowadzona przez Sebastiaana ter Burga zgromadziła osoby zainteresowane inicjatywą – zarówno we własnym kraju, jak i w skali międzynarodowej, a dyskusja pozwoliła ustalić, w jaki sposób możemy wspólnie działać na rzecz tego, by Dzień Domeny Publicznej był świętem rozpoznawalnym przez coraz większą liczbę osób.

W czasie sesji ustalono, że wszyscy, którzy planują zorganizować obchody w swoim kraju, będą starali się zrobić je w styczniu, dobierając datę dowolnie, biorąc pod uwagę to, co najlepiej się sprawdza w lokalnym kontekście. W ramach współpracy, organizatorzy będą dzielić się materiałami, pomysłami i dobrymi praktykami z innymi, zwłaszcza tymi, którzy chcą zorganizować DDP po raz pierwszy. Za pośrednictwem strony http://www.pdday.org będzie także można upowszechniać informacje o organizowanym przez siebie wydarzeniu w dowolnym miejscu na świecie, czerpać z materiałów i pomysłów innych oraz dzielić się swoimi.

Międzynarodowa współpraca osób i organizacji ma na celu:

  • zwiększenie widoczności działań promujących domenę publiczną,
  • zwrócenie uwagi na problemy i wyzwania wynikające z różnic w jurysdykcjach krajowych,
  • zwiększenie zaufania do domeny publicznej w miejscach, gdzie termin jest mało znany,
  • wsparcie aktywistów mających mniej zasobów poprzez udostępnianie gotowych materiałów i dzielenie się pomysłami.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się we wspólne świętowanie – poprzez własne działania lub włączenie się w działania organizowane przez innych w roli partnerów. Szczególnie zachęcamy do tego instytucje kultury, dla których może to być dobra okazja do promocji swoich cyfrowych kolekcji.

Nasze tegoroczne świętowanie sprzężone będzie z działaniami w ramach projektu „Circulation of Digital Culture”, który zaczynamy wraz z początkiem października (dzięki wsparciu, które otrzymaliśmy od EUIPO). Podzielimy się z Wami naszymi pomysłami już wkrótce – zobaczmy, co możemy zrobić razem!

Public Domain
Tytuł: Public Domain
ccbysa
Autor: Studio Lekko
Kolaż od Studio Lekko, CC BY SA, źródła: Pieter Bruegel, domena publiczna: https://bit.ly/2RhAGJw & Márton Gábor, Fortepan: https://bit.ly/2TG2SCx