Szukamy wyjątkowych nauczycieli i nauczycielek do nowego projektu

Już we wrześniu ruszamy z kolejną edycja projektu „Spółdzielnia Otwartej Edukacji”. W tym roku zajmiemy się tematem wyjątkowym, bardzo ważnym i aktualnym, a mianowicie będziemy rozmawiać o klimacie.

Czym będziemy się zajmować?

Będziemy wspólnie tworzyć otwarte zasoby edukacyjne (czyli takie, którymi można się podzielić z innymi nauczycielami i modyfikować na swoje potrzeby), do wykorzystania na lekcjach dotyczących klimatu. Będziemy przyglądać się tematowi z różnych perspektyw i zastanawiać się, jak do niego podejść edukacyjnie, z otwartością i ciekawością. Będziemy rozmawiać z ekspertami i z młodzieżą. Będziemy też poznawać nowe narzędzia i metody w zależności od potrzeb grupy. A przy okazji się poznawać, uczyć od siebie na wzajem i być ze sobą. Dlatego do projektu zapraszamy grupę nie większą niż 15 osób.

logo projektu SpołEd dla klimatu
Tytuł: logo projektu SpołEd dla klimatu
ccby
Autor: Rzeczyobrazkowe

Kogo szukamy?

Nauczycieli i nauczycielek od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej.

Niezależnie, jakiego przedmiotu uczysz, jakie masz doświadczenie, czy staż pracy. Szukamy osób, które są otwarte na współpracę, gotowe na eksperymenty, na dzielenie się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami. Tych, którzy wierzą w hasło “dzielimy się, aby mnożyć, mnożymy, aby się dzielić”. To motto, którego używaliśmy w czasie pierwszej, matematycznej edycji projektu jest dla nas wciąż bardzo aktualne. Do projektu zaprosimy maksymalnie 15 osób.

Spółdzielnia Otwartej Edukacji kieruje się czterema podstawowymi drogowskazami - wartościami projektu. Są to:

  1. współpraca
  2. uczenie się
  3. otwarte zasoby edukacyjne
  4. przygoda

Co się będzie działo w projekcie

  • zorganizujemy 4 zjazdy w Warszawie (mamy nadzieję, że sytuacja pozwoli na to, żeby były stacjonarne) w terminach:

– 26-27 września,

-10-11 października,

-24-25 października,

-14-15 listopada

Zapewniamy nocleg i zwrot kosztów podróży.

  • uczestnicy w czasie zjazdów będą wspólnie, w grupach tworzyć otwarte zasoby edukacyjne wspierające edukację klimatyczną: z wykorzystaniem nowoczesnych technologii edukacyjnych, wsparciem ekspertów i grafików/graficzek i dzięki metodologiom takim jak Design Thinking
  • każda grupa (a utworzymy cztery takie grupy) otrzyma wsparcie mentora lub mentorki oraz będzie współpracować ze sobą między zjazdami, aby dopracować wspólnie materiał edukacyjny
  • w czasie trwania projektu będą prowadzone również webinary nastawione na zwiększenie wiedzy uczestników
  • czasie zjazdów będą odbywać się również warsztaty z ekspertami i z narzędzi przydatnych do tworzenia własnych zasobów edukacyjnych.

Jakie będą efekty pracy?

Powstaną minimum cztery otwarte zasoby edukacyjne wysokiej jakości, które umieścimy na stronie projektu, będziemy je również promować w sieci SpołEd. A nauczycieli, którzy wezmą udział w projekcie zaprosimy do sieci Liderów SpołEd.

Zasoby będą mogły mieć dowolną formę (film, strona www,infografika, kurs online itp), muszą jednak być umieszczone w internecie na wolnej licencji.

Mentorzy i mentorki

W tym roku do współpracy zaprosiliśmy:

Natalię Bielawską – nauczycielką polskiego w Zespole Szkół Bednarska, byłą uczestniczkę projektu

Martę Florkiewicz-Borkowską – nauczycielkę niemieckiego, współautorkę projektu „Słowa Krzywdzą”, Nauczycielkę Roku 2017, arteterapeutkę

Katarzynę Jagiełło – aktywistkę klimatyczną, ekspertkę ds. różnorodności biologicznej, instruktorkę nurkowania i podróżniczkę

Kamila Śliwowskiego –  edukatora i trenera, eksperta ds. otwartej edukacji i licencji Creative Commons, zainteresowanego kompetencjami przyszłości.

Jak się zgłosić?

 Chcesz wziąć udział w projekcie? Wypełnij formularz zgłoszeniowy do 30 sierpnia. A już od 31 sierpnia będziemy się kontaktować z osobami, które się zgłosiły. Zakładamy możliwość dodatkowej rozmowy telefonicznej.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:

https://centrumcyfrowe.pl/spoled-dla-klimatu-zgloszenia-do-projektu/

 

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu:

Aleksandra Czetwertyńska: aczetwertynska@centrumcyfrowe.pl