#zostańwdomu #zostańzkulturą

O kulturze nie tylko do oglądania, ale też takiej, którą można wykorzystać do edukacji, rozrywki i działań twórczych, kiedy wszyscy siedzimy w domu.

OdkÄ…d z powodu pandemii COVID-19 przykazem staÅ‚o siÄ™ #zostaÅ„wdomu, sieć obiegÅ‚o wiele przydatnych artykułów na temat tego, jak sobie radzić w nowej sytuacji: jak pracować zdalnie, jak siÄ™ uczyć i wspierać w nauce swoje dzieci, jak uczestniczyć w kulturze. ObserwowaliÅ›my też rozwój inicjatyw majÄ…cych na celu organizowanie pomocy dla osób najbardziej potrzebujÄ…cych. Instytucje w Polsce i na Å›wiecie, mierzÄ…c siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… zamkniÄ™cia drzwi dla swojej publicznoÅ›ci, postawiÅ‚y na ofertÄ™ online, dziÄ™ki czemu możemy oglÄ…dać przedstawienia operowe, uczestniczyć w lekcjach i warsztatach muzealnych, brać udziaÅ‚ w wirtualnym zwiedzaniu, a nawet odbywać wirtualne spacery po Puszczy BiaÅ‚owieskiej. Wiele instytucji, w tym Centrum Nauki Kopernik, ZachÄ™ta, POLIN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, pospieszyÅ‚y na pomoc z ciekawÄ… ofertÄ… online.  Nie wiadomo, jak dÅ‚ugo bÄ™dziemy zmuszeni pozostać w domach (niektórzy wieszczÄ…, że dÅ‚ugo) i jak dÅ‚ugo bÄ™dziemy chÄ™tni, by z tej wirtualnej oferty intensywnie korzystać (niektórzy przewidujÄ…, że dopadnie nas głód offline’u). Póki co, kultura w kwarantannie ma nam wiele do zaoferowania, a my postanowiliÅ›my dorzucić do tego garść propozycji z wÅ‚asnego podwórka – koncentrujÄ…c siÄ™ na otwartej kulturze, a wiÄ™c takiej, której możecie sobie poużywać.

 

Zob. przewodnik pracy zdalnej przygotowany m.in. przez Alka Tarkowskiego z naszego zespoÅ‚u.  
Oferty niesienia pomocy znaleźć można m.in. na grupie Widzialna rÄ™ka.  
Zestawienie wybranych propozycji wirtualnego zwiedzania Å›wiatowych muzeów.  
Le lit
Tytuł: Le lit
public
Autor: Henri de Toulouse-Lautrec

#PoużywajSobie

JesieniÄ… 2019 zorganizowaliÅ›my, wspólnie z warszawskimi instytucjami kultury, kampaniÄ™ pod hasÅ‚em Poużywaj sobie, w której zachÄ™caliÅ›my do korzystania z zasobów tych instytucji – dostÄ™pnych w sposób zupeÅ‚nie otwarty w sieci. Ten komunikat nie straciÅ‚ na aktualnoÅ›ci! Możecie pobierać z sieci, przetwarzać i wykorzystywać do wÅ‚asnych celów nieprzebrane bogactwo kolekcji muzeów, galerii i bibliotek – nie tylko z Polski, lecz także z caÅ‚ego Å›wiata! O tym, że zdigitalizowane kolekcje niemal wyczekujÄ… swoich użytkowników można byÅ‚o przeczytać niedawno na naszym blogu.

Jeszcze nie tak dawno, na początku roku, świętowaliśmy otwarcie kolekcji Smithsonian Institution w Waszyngtonie, która dołączyła do grona światowych, otwartych gigantów (jak Rijksmuseum, Metropolitan Museum of Art), którzy dzielą się zawartością swoich magazynów w sieci. O warszawskich instytucjach dowiecie się więcej na stronie naszej kampanii, o światowych źródłach pisała przed kilkoma dniami zaprzyjaźniona z Centrum ekspertka Alicja Peszkowska.

[embed]https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=ukFL7YKF0ms&feature=emb_logo[/embed]

Co najważniejsze, to rzeczy nie tylko do oglÄ…dania, ale też do dziaÅ‚ania! W naszej jesiennej kampanii postawiliÅ›my na kolaże (instrukcjÄ™, jak przeprowadzić warsztat z tworzenia kolaży, którÄ… można zaadaptować do domowych warunków, znajdziecie tutaj), ale podczas corocznych obchodów Dnia Domeny Publicznej sprawdzaliÅ›my także inne strategie remiksu otwartych zasobów, wiÄ™c podrzucamy Wam także scenariusz zajęć dla dzieci, a także porÄ™czne instrukcje o tym, jak korzystać z otwartych zasobów muzyki i grafiki zgodnie z prawem – to część naszej kampanii sprzed kilku lat pod hasÅ‚em #swobodaużycia (na dowód, że to możliwe, dorzucamy piosenkÄ™ i teledysk Misi Furtak – jedno i drugie na bazie otwartych zasobów!).  

Potrzebne inspiracje?

Wszyscy, którzy znają Sztuczne fiołki, wiedzą, że klasyczne malarstwo świetnie nadaje się na memy. Jeśli jednak wpatrując się w kolejne setki materiałów w Europeanie, Polonie lub Wikimedia Commons poczujecie, że brakuje Wam pomysłu, nasz Zespół spieszy z odsieczą, podrzucając swoje ulubione źródła inspiracji: Classical Art Memes, Alexey Kondakov, Discarding Images, James Kerr / Scorpion Dagger, John Stezaker, Rosanna Webster, Jesse Treece czy Shusaku Takaoka (niżej). 

View this post on Instagram

Let's regain a clean world! #corona #virus

A post shared by shusaku takaoka (@shusaku1977) on

I nie chodzi tylko o przerabianie obrazków na inne obrazki, niektórzy robią też gry!

Jeśli natomiast podczas pracy twórczej doskwierać Wam będzie przesyt vintage’owej estetyki (Domena Publiczna jest sobą właśnie dlatego, że jest już dość stara…), możecie także zajrzeć w inne miejsca, gdzie można złowić dostępne na otwartej licencji obrazy:

 

Więcej na temat tego, jak działają licencje CC, można przeczytać tutaj oraz na stronie https://creativecommons.pl

Po skończonej pracy zachęcamy do zajrzenia na Ninateka.pl. Jest tam kilka filmów z domeny publicznej, do których podczas tegorocznych obchodów Dnia Domeny Publicznej improwizował Klub Komediowy (zabawa również godna polecenia, podobnie jak przebrani za obrazy), a także całe bogactwo innych materiałów audiowizualnych, przy których będzie można odpocząć po długim dniu pracy zdalnej, odrywając się na chwilę od kolejnych doniesień na temat sami-wiecie-czego. Albo sięgnąć po darmowe kolorowanki z kolekcji muzealnych na skołatane nerwy.


Zestawienie przygotował Zespół Centrum Cyfrowego, spisała Aleksandra Janus.

Osobom zainteresowanym otwartą kulturą, polecamy materiały edukacyjne Pracowni Otwierania Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarz zostanie dodany po zatwierdzeniu przez administratora