Czy możemy prawnie zakazać fake newsów?

Przedstawiamy raport, który prezentuje już istniejące przepisy prawa karnego pozwalające na skuteczną walkę z fake newsami. Znajdują się w nim również propozycje nowych rozwiązań pozwalających skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji.

Raport Prawnokarne sposoby walki z fake newsami przedstawia przegląd istniejących już przepisów prawa karnego, które można wykorzystać w walce z fake newsami, oraz propozycje nowych rozwiązań pozwalających skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji. Publikacja powstała w ramach projektu SpołTech prowadzonego przez Fundację Centrum Cyfrowe, a autorem raportu jest dr Kamil Mamak. Najważniejsze tezy raportu to:

  • W polskim prawie karnym istniejÄ… już przepisy umożliwiajÄ…ce karanie niektórych rodzajów fake newsów – ale nie wszystkich.
  • Wprowadzenie karalnoÅ›ci wszystkich fake newsów mogÅ‚oby prowadzić do Å‚amania zagwarantowanych w Konstytucji praw i wolnoÅ›ci.
  • Przede wszystkim w Polsce powinna zostać wprowadzona karalność tzw. medycznych fake newsów, czyli informacji sprzecznych z wiedzÄ… medycznÄ….
  • Powinna istnieć możliwość pociÄ…gniÄ™cia do odpowiedzialnoÅ›ci funkcjonariuszy publicznych, którzy wprowadzajÄ… w błąd, dziaÅ‚ajÄ…c przez to na szkodÄ™ interesu publicznego lub prywatnego.

Twierdzenie, że fake newsy są w Polsce niekaralne jest samo w sobie fake newsem. Według dr Kamila Mamaka istnieje wiele przestępstw, które można popełnić za ich pomocą – rzadko jednak o tym pamiętamy. Wśród przestępstw popełnionych za pomocą fake newsów w raporcie wymienione są choćby zniesławienie, znieważenie czy kradzież tożsamości. Jeśli na poczytnym blogu pojawia się nieprawdziwa informacja, że organizacja charytatywna defrauduje pieniądze od darczyńców, to jest to zniesławienie. Z takim działaniem kodeks karny pozwala walczyć.

Raport Prawnokarne sposoby walki z fake newsami dostępny jest na tej stronie. Zachęcamy do lektury.

RAPORT_cz1_cc_700x500px
Tytuł: RAPORT_cz1_cc_700x500px