DIY – przyłbice dla medyków

Warszawski Hackerspace od początku ogłoszenia stanu epidemii, zaangażował się w produkcję przyłbic dla medyków. Do końca kwietnia udało się ich wyprodukować 57925. Z jakimi wyzwaniami musieli zmierzyć, by osiągnąć taki wynik?

vintage work tools
Na początku wyzwaniem była technologia i zaopatrzenie w folię, ale z tym sobie szybko poradziliśmy. W tej chwili najtrudniejszą i najbardziej obciążającą czasowo rzeczą jest pilnowanie, żeby przyłbice trafiły do właściwych rąk. Zdarzają się osoby, które próbują spekulować na sprzęcie ochronnym i materiałach do jego produkcji. Nie zawsze jest też tak, że szpitale z radością przyjmują przyłbice i z nich korzystają - pojawiają się różne problemy na poziomie komunikacji z dyrekcją i administracją szpitala, a same przyłbice trafiają do magazynu. Wówczas współpracujemy bezpośrednio z lekarzami i pielęgniarkami. Kontaktujemy się też z związkami zawodowymi. Jako problem postrzegamy też to, że faktycznie dużo ludzi próbuje te przyłbice drukować na drukarkach 3D. Medialnie to może się sprawdza i brzmi bardzo pozytywnie, ale taka forma produkcji przyłbic nie ma za bardzo sensu. My nasze przyłbice wycinamy na sztanctyglu i w ten sposób może wyprodukować ok 4000 przyłbic w ciągu dnia. Na drukarce 3D dziennie można wydrukować ok. 4 przyłbice. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie technologii 3D do produkcji przejściówek do przemysłowych półmasek, żeby można było używać w nich filtrów dostępnych w medycynie (mają inne standardy mocowań). Trudno jest ich jednak do tego przekonać. Mimo tych problemów i wyzwań, udało nam się sporo osiągnąć i naprawdę pomóc wielu medykom i szpitalom. Nie byłoby to możliwe bez pomocy wielu firm i osób prywatnych, którzy nas wspierali i dalej wspierają. Korzystając z okazji chcemy podziękować:
 • Poligraficznej Spółdzielni Pracy "Zjednoczenie", która udostępniła nam swój park maszynowy. Pozwoliło nam to na znaczne przyspieszenie pracy.
 • Firmie Wadim Plast, która przekazuje nam formowane wtryskowo mocowania do przyłbic. To dzięki nim przyłbice są takie wygodne i łatwe w montażu!
 • Sąsiadom z góry: Sklepszewski.pl i Akademia Tańca Tomasza Potockiego za cierpliwość do nas i pomoc w magazynowaniu naszych palet folii.
 • Wszystkim prywatnym darczyńcom, którzy wsparli nas finansowo! Każda Wasza cegiełka dokłada się do budowy muru ochronnego.
 • Firmie DHL za tony folii.
 • Firmie innogy Polska za nowy laser do prototypowania oraz produkcji przyłbic do specjalnych zastosowań.
 • XBS Group - Supply Chain BPO wraz z DPD Polska za... logistykę! A także KurJerzy.pl z UPS Polska, Furgonetka.pl i Apaczka za umożliwienie wysyłania paczek do szpitali.
 • Drukarzom którzy nam dostarczali adaptery do masek.
 • ABC Recycling Dębe za rozwiązanie problemu zalewających nas ścinków folii.
 •  Firmie Zebra za zapas etykiet dla naszej nienasyconej drukarki do etykiet adresowych.
 • Firmom: Hurtownia-Napoje, Vitamizu.Drinks, DOBRY MATERIAŁ i Shrimp House Wrocławczyka… za zaopatrzenie załogi w ulubione napoje.
 • Rodzicom Woja za ogórki.
 • Mediom, które od początku informują o akcji: Gazeta Wyborcza, Onet, Wirtualna Polska, RP.pl, naszemiasto.pl, demotywatory.pl, Radio ESKA, POLSAT.
 • Zbieram na czołg za motywacyjną grafikę.
 •  Wszystkim, którzy udostępnili informacje o naszej akcji Medykom w całej Polsce. Medycy, którzy potrzebują przyłbic mogą się zgłosić swoje zapotrzebowanie poprzez formularz dostępny na stronie: https://covid.hackerspace.pl/.
  Tekst ukazał się w Biuletynie SpołTech. Jeśli chcesz wiedzieć, jak technologia oddziałuje na ludzi i społeczeństwo – zapisz się do Biuletynu! Co dwa tygodnie dzielimy się z Wami przemyśleniami związanymi ze społecznym wymiarem technologii.
banery_loga-1-removebg-preview
Tytuł: banery_loga-1-removebg-preview