Analiza strategii i działań mających na celu rozwój kompetencji cyfrowych w państwach Unii Europejskiej

Zespół projektu: Ewa Majdecka, Alek Tarkowski

Czas trwania: październik-listopad 2018

Obszary działań: Rzecznictwo

Celem ekspertyzy było dokonanie przeglądu strategii i działań mających na celu rozwój kompetencji cyfrowych w tych państwach, które osiągnęły znaczący postęp w tej dziedzinie. Elementem ekspertyzy jest rekomendacja działań, które należy podjąć w Polsce w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Nasz raport obejmuje:

  • podsumowanie kierunków przyjmowanych przez wszystkie paÅ„stwa czÅ‚onkowskie UE (z wyjÄ…tkiem Polski) w swoich dziaÅ‚aniach strategicznych w obszarze kompetencji cyfrowych;
  • podsumowanie skutecznych dziaÅ‚aÅ„ dla rozwoju kompetencji cyfrowych w paÅ„stwach, w których nastąpiÅ‚ w ostatnich latach znaczny wzrost wskaźników mierzÄ…cych poziom rozwoju kompetencji cyfrowych: Belgii, Czechach, Estonii, Finlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii;
  • rekomendacje dziaÅ‚aÅ„, które należy podjąć w Polsce, sformuÅ‚owane w oparciu o przeprowadzone analizy i doÅ›wiadczenia paÅ„stw bÄ™dÄ…cych ich przedmiotem.

Ekspertyza została zrealizowana w oparciu o badania typu desk research połączone z indywidualnymi wywiadami z przedstawicielami sześciu wybranych państw. Na potrzeby analizy wyróżniliśmy cztery kluczowe obszary strategii rozwoju kompetencji cyfrowych:

  • Edukacja szkolna
  • Edukacja dorosÅ‚ych – rynek pracy oraz uczenie siÄ™ przez caÅ‚e życie
  • Talent cyfrowy – specjaliÅ›ci IT i zaawansowane kompetencje
  • E-integracja

W raporcie przedstawiamy kontekst realizacji strategii, obejmujÄ…cy m.in. wyzwania zwiÄ…zane z ewaluacjÄ… dziaÅ‚aÅ„ i strategii, zmieniajÄ…cy siÄ™ kontekst – w szczególnoÅ›ci na skutek zmiany technologicznej oraz ogólne trendy dotyczÄ…ce formuÅ‚owanych strategii. Przedstawiamy też ramy okreÅ›lone na poziomie europejskim przez UniÄ™ EuropejskÄ….

Naszą główną rekomendacją jest wypracowanie systemowego podejścia do rozwoju kompetencji cyfrowych, które to jest kluczowym czynnikiem zapewniającym wzrost kompetencji w analizowanych państwach. Przedstawiamy również bardziej szczegółowe rekomendacje dla każdego z czterech obszarów kluczowych.

Badanie zostało zrealizowane dla Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Raport jest tutaj.