Cyfrowe stany przejściowe. Monitoring społeczeństwa cyfrowego: marzec-czerwiec 2020

Od początku pandemii technologia coraz mocniej wkracza w życie społeczne. Która z innowacji zostanie z nami na dłużej, a która pojawiła się tylko chwilowo, by zaspokoić bieżące potrzeby? Najnowszy raport Fundacji Centrum Cyfrowe prezentuje analizę „stanów przejściowych”, których właśnie doświadczamy.

RAPORT_CSP_cc_700x500px
Tytuł: RAPORT_CSP_cc_700x500px

Od początku pandemii technologia coraz mocniej wkracza w życie społeczne. Która z innowacji zostanie z nami na dłużej, a która pojawiła się tylko chwilowo, by zaspokoić bieżące potrzeby? Najnowszy raport Fundacji Centrum Cyfrowe “Cyfrowe stany przejściowe. Monitoring społeczeństwa cyfrowego: marzec-czerwiec 2020” prezentuje analizę „stanów przejściowych”, których właśnie doświadczamy, w pięciu obszarach: dobrostanu, przedsiębiorczości, pracy, kultury i platform internetowych.

Nigdy dotąd na skalę globalną społeczeństwo nie było w takim stopniu zdeterminowane do wykorzystania narzędzi cyfrowych w wypełnianiu ról społecznych i do podtrzymywania istotnych więzi.

Fundacja Centrum Cyfrowe skupiła się w swoich obserwacjach na rozpoznaniu, co w ostatnich miesiącach jest realną zmianą uwarunkowaną pandemią, a co kontynuacją już wcześniej zainicjowanych procesów. Głównym kierunkiem działań badawczych były te przestrzenie, w ramach których zmiany wyraźnie wpłynęły na funkcjonowanie grup społecznych, czyli: dobrostan, przedsiębiorczość, praca, kultura i platformy internetowe. W każdym z nich została opisana specyfika zachodzącej obecnie zmiany, wyłanianie się nowych nowych fenomenów lub istotnych ruchów społecznych.

Możemy już zadać sobie pytania o to, która innowacja zostanie na dłużej, a która wyłoniła się chwilowo, by zaspokoić bieżące potrzeby. Odpowiedzi często są jeszcze doraźne i obarczone niepewnością – emocją, która naznaczyła całe życie społeczne. Ale przybliżają nas do kolejnych ważnych pytań – o społeczne konsekwencje, o realne transformacje cyfrowe oraz ich pozory.

  • Czy terapeuta na Zoomie wystarczą, by rozładować stres w czasie pandemii? Pandemia zmienia nastawienie polskiej psychiatrii do nowych technologii, dotychczas bardzo zdystansowanej do korzystania z nich. To zapowiedź nie tylko nowych formy wsparcia dla pacjentów, ale również rozwój nowego sektora usług IT.

  • Kto zapłaci za pracę zdalną? W analizie Harvard Business Review, Polska została wskazana w gronie krajów słabo przygotowanych do przejścia w tryb pracy zdalnej – ze względu na stan infrastruktury internetowej, jak i poziom rozpowszechnienia platform do pracy zdalnej.

  • Czy cyfrowi giganci będą zarządzać naszym self-distance? Opracowany wspólnie przez Google i Apple system Exposure Notification jest symbolem władzy tych firm – które skutecznie narzuciły państwom swój model zarządzania danymi o zakażeniach.
  • Czy instytucje kultury powinny założyć konta na Patronite? Pandemia wymusiła zamknięcie większości fizycznych przestrzeni kultury i przeniesienie ich do sfery online. Nowy obszar aktywności przynosi instytucjom wiele wyzwań, jednym z nich jest szukaniem nowego modelu finansowania.

Link do strony z raportem: https://centrumcyfrowe.pl/spoltech/cyfrowe-stany-przejsciowe/

Raport przygotowano w ramach projektu SpołTech