#ZglosTo – kampania przeciwko szkodliwym treściom w internecie

Trwa kampania Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przeciwko szkodliwym treściom w internecie.

Według badań nawet 85% Polaków ma styczność z mową nienawiści, hejtem, cyberprzemocą, nielegalną pornografią, patotreściami. Większość z tych treści nie jest nigdzie zgłaszana. Dlatego w ramach kampanii uruchomiona została platforma internetowa www.zglos.to, która w przejrzysty sposób podpowiada co zrobić, gdy w sieci trafimy na szkodliwe treści.

 

Internet jako miejsce publiczne

Kampania  #ZgłośTo jest wynikiem działań inicjowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich od początku jego kadencji. Jednym z nich były spotkania Okrągłego Stołu do walki z mową nienawiści oraz zjawiskiem patotreści – w tym procesie brało udział również Centrum Cyfrowe.

 – Nie chcemy i nie możemy cenzurować internetu. Ale nie jesteśmy bezradni i powinniśmy reagować na to, co uważamy za niewłaściwe – podkreśla Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, koordynatorka Okrągłego Stołu  – każdy z nas może sprawić, że internet będzie miejscem bardziej przyjaznym dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, niepełnosprawności. Widząc hejt, wulgaryzmy, przemoc najczęściej w powątpiewaniu kręcimy głową i zamykamy okno w przeglądarce. To za mało. Internet jest miejscem publicznym – tak jak przystanek czy park. Zglos.to wskazuje na sposoby reakcji, które są dostępne dla wszystkich. Nie bądźmy obojętni.

badań przeprowadzonych na zlecenie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że zdecydowana większość Polaków spotkała się w internecie z takimi treściami jak mowa nienawiści, hejt czy cyberprzemoc. Dodatkowo, wraz ze wzrostem naszej aktywności w sieci wymuszonej przez pandemię koronawirusa, pojawiają się nowe formy cyberprzemocy takie jak np. ataki trolli na platformę Zoom.

Dlatego zachęcamy Was do udziału w kampanii #ZgłosTo i udostępnieniu informacji o niej w swoich kanałach społecznościowych. Więcej informacji znajdziecie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich oraz na stronie zglos.to. Jeżeli interesujesz się problemem szkodliwych treści w internecie, to może Cię zainteresować również artykuł “Walka z nieprawdziwymi informacjami o COVID-19 pokazuje, jak trudno wprowadzić regulacje fake newsów”, którego autorem jest dr Kamil Mamak, ekspert naszego projektu SpołTech.

Zgłoś to
Tytuł: Zgłoś to