Dane i sztuczna inteligencja – pomysł na cyfrowy rozwój Unii Europejskiej

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, nie rzuca słów na wiatr - właśnie opublikowano strategie dotyczące danych i sztucznej inteligencji.

Ursula von der Leyen
Tytuł: Ursula von der Leyen
ccby
Autor: EU2017EE Estonian Presidency

Kluczowymi obszarami polityki cyfrowej nowej Komisji będą dane i sztuczna inteligencja – dzisiaj (19 lutego) opublikowano białą księgę dotyczącą sztucznej inteligencji i europejską strategię danych. Dokumenty te nie są jeszcze założeniami regulacyjnymi, ale pokazują kierunek zmian, w jakim chce podążać Unia Europejska – doskonałość i zaufanie. Jest to dobry sygnał, że Unia Europejska nie planuje regulować tych dwóch jakże ważnych zagadnień w pośpiechu.

Komisja Europejska jest przekonana, że technologie cyfrowe, jeśli będą wykorzystywane świadomie, przyniosą korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom na wiele sposobów. W ciągu najbliższych pięciu lat Komisja planuje skupić się na takich zagadnieniach jak: technologia w służbie człowiekowi, sprawiedliwa i konkurencyjna ekonomia oraz otwarte, demokratyczne i zrównoważone społeczeństwo. Wszystkie te hasła są nam bliskie w kontekście społecznego wymiaru technologii

Komisja jasno stawia granice europejskiej cyfrowej suwerenności: ktokolwiek chce działać w Europie, musi płacić (podatki) w Europie i przestrzegać europejskich zasad. Szereg działań ma zagwarantować te cele – podatek cyfrowy (w sprawie którego Komisja Europejska jest gotowa podjąć działania, jeżeli OECD nie osiągnie dobrego porozumienia), nowe regulacje dotyczące danych (Data Act) i usług cyfrowych (Digital Services Act), reforma zasad konkurencji oraz działania, by dane przemysłowe pozostały w europejskich rękach. 

Cieszy nas, że założenia i kierunek zmian zgodne są z naszą wizją Shared Digital Europe – nie możemy zgodzić się na to, by uznać, że reguły rządzące sferą cyfrową są definiowane przez dynamikę rynku. Społeczeństwo jest bowiem czymś więcej, niż interakcjami między graczami rynkowymi. Jesteśmy wszyscy obywatelami, a nie tylko użytkownikami czy konsumentami. W podobnych duchu wypowiada się Komisja. 

Konsultacje białej księgi będą trwać do 19 maja, można też zgłaszać uwagi do strategii dotyczącej danych. Na pewno w obu tematach się wypowiemy. A już teraz polecamy nasz raport AlgoPolska poświęcony zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji – tematowi, który łączy oba zagadnienia.

banery_loga-1-removebg-preview
Tytuł: banery_loga-1-removebg-preview